5G baz istasyonu projesi

5G baz istasyonu nedir?

5G baz istasyonu nedir?

5G baz istasyonu 2020’de ülkemize gelecek olup hız limiti en yüksek baz istasyonu versiyonlarından birisidir. 5G ile hayatımız adeta değişecek olup bizi çok özel maceralar beklemektedir.

Bugün var olduğu gibi 5G baz istasyonu konseptini ve bazı erken donanım / yazılım gelişmelerini bilmeniz gerekmektedir.

Nokia Ağları ve NYU Kablosuz araştırma merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen 8-10 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleşen son Brooklyn 5G Zirvesi ışığında teknik açıdan nerede olduğumuzu incelemek için iyi bir zaman şimdi, 5G teknolojisi ile Polytechnic School’da New York Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden mezun oldu. (Zirveden birkaç gün sonra Nokia, Alcatel-Lucent’in güçlü olduğu 13B yönlendirici pazarına girmesinin yanı sıra Nokia’nın baz istasyonu altyapısını güçlendirecek bir anlaşma olan Alcatel-Lucent’i satın almayı kabul etti. Reuters, Taşıyıcıların karar vereceklerini bildirdi. tedarikçileri 5G teknolojisi için 2017 yılının sonuna kadar tek bir ürün yol haritası sunma olanağına sahipler. Elbette bu şirketlerin birleşmesi, Nokia’nın daha uygun maliyetli olmasını ve teknolojilerinin daha gelişmiş olmasını sağlayacaktır.)

Öte yandan 5G toplantısı 14-15 Nisan’da Palo Alto’da kısa bir süre sonra gerçekleşti …

Nokia ve 5G baz istasyonu

Şimdi, Nokia Networks ve NYU Kablosuz araştırma merkezi tarafından Politeknik Okulu’nda ortaklaşa düzenlenen 8-10 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleşen son Brooklyn 5G Zirvesi ışığında teknik açıdan nerede olduğumuzu incelemek için iyi bir zaman. New York Üniversitesi’nde mühendislik. Nokia, bu Zirveden birkaç gün sonra, Alcatel-Lucent’ın güçlü 13B yönlendirici pazarına girmesinin yanı sıra Nokia’nın ana istasyon altyapısını güçlendirecek bir anlaşma olan Alcatel-Lucent’i satın almayı kabul etti. Reuters, Taşıyıcıların karar vereceklerini bildirdi. tedarikçileri 5G teknolojisi için 2017 yılının sonuna kadar tek bir ürün yol haritası sunma olanağına sahipler. Elbette bu şirketlerin birleşmesi, Nokia’nın daha uygun maliyetli olmasını ve teknolojilerinin daha gelişmiş olmasını sağlayacaktır.)

Yakın tarihli diğer büyük 5G toplantısı, 14-15 Nisan’da Palo Alto, CA’da kısa bir süre sonra gerçekleşti. Buna LTE World Series’in sunduğu 5G Forumu adı verildi ve 5G geleceğini tartışmak için 5G ekosistemindeki üst düzey yöneticileri ve kilit karar vericileri bir araya getirdi.

Bu çok bölümlü blogda, yarı iletken tedarikçilerden test ve ölçüm geliştiricilere, üniversite ve telekom taşıyıcılarına kadar bu pazardaki büyük oyuncuların görüş ve zorluklarını inceliyorum. Birinci bölüm 5G konseptini günümüzde olduğu gibi bazı erken geliştirme fikirleri ve donanım / yazılım gelişmelerini de inceleyecektir. Ayrıca, geliştiricilerin fikirlerini ve tasarımlarını test etmeleri için hızlandırılması ve test araçlarının hızla hazır hale getirilmesi için test ve ölçme ihtiyacını tartışacağız. Son olarak, araştırılması gereken 5G’deki ilk alanı tartışacağız: Kanal.

İkinci bölümde, 5G baz istasyonunun çözümleri için endüstrimizdeki yarı iletken IC tedarikçilerinin zorluklarını ve geliştirme fikirlerini açığa çıkaracağız.

5G baz istasyonu nedir?

Yeni Nesil Mobil Ağlar (NGMN):

5G baz istasyonu, tamamen mobil ve bağlı bir toplumu etkinleştirmek için uçtan uca bir ekosistemdir. Tutarlı bir deneyimle sağlanan ve sürdürülebilir iş modelleri tarafından sağlanan varolan ve yeni ortaya çıkan kullanım örnekleri aracılığıyla müşterilere ve ortaklara yönelik değer yaratmayı güçlendirir.

Tom Keathley, SVP, AT & T için Kablosuz Ağ Mimarisi ve Tasarımı, 5G’nin LTE-Advanced’in (LTE-A) geliştirilmiş yetenekleri olarak görünmesi bekleniyor. Böylece LTE-A geliştikçe 5G yolunda 4.5G ortaya çıkacak. Şu anda 4G konuşlandırılıyor, ancak erken tasarımlar yerini almaya başladı: 5G baz istasyonu

Gelişmiş LTE

Aslında Qualcomm, LTE Advanced’in taşıyıcı agregasyonu içermesi, gelişmiş alıcılar ile hiper-yoğun Heterojen Ağları (HetNet) etkinleştirmek için gelişmekte olduğunu belirtiyor. HetNets veya Heterojen hücresel ağlar (HCN) makro hücrenin iletim aralığında küçük hücreler oluşturur. Düzgün çalışması için, yüksek güçlü makro hücrenin küçük hücrelerin iletilmesini sağlamak için bir süre boyunca iletimlerini kapatması gerekecektir. Bu, Zaman-Alan Kaynağı Bölme (TDRP) 2 ile başarılabilir. Bkz. Şekil 1

5G baz istasyonu türleri nelerdir?

Şekil 1: Tek bir makro baz istasyonu ve birkaç pico ve femto baz istasyonundan oluşan bir HCN örneği. Her ana istasyon, örneğin, kullanıcıların bir alt kümesine videolar akıtabilir2.
(Referans 2’den izniyle verilen resim).
5G Baz istasyonu türleri.

LTE’nin lisanssız spektruma yayılması ve LTE’yi, cihazdan cihaza işlevsellik, TV yayınını ve daha yüksek bantlar gibi şeylere doğru ilerletir.

Taşıyıcı Toplama

LTE-A, kullanıcı deneyimini arttırmak için daha yüksek veri hızları (bps) anlamına gelen taşıyıcı toplama yoluyla 100 MHz’e doğru daha geniş bant genişliği sunacaktır. Bkz. Şekil 2.

5G baz istasyonları nedir?

Şekil 2: Web tarama gibi uygulamalarda patlama doğasına sahip olan toplu taşıyıcılar, iki ayrı operatörle karşılaştırıldığında aynı yanıtta (kullanıcı deneyimi) daha fazla kullanıcıyı destekleyebilecek. 5G baz istasyonları daha yüksek tepe veri hızlarına sahip olacak, daha yüksek kullanıcı veri hızlarını ve daha düşük gecikmeleri sağlayacak ve tüm spektrum varlıklarını kaldıracaktır.
(Fotoğrafın Qualcomm izniyle)

Daha yüksek spektral verimlilik (bps / Hz) için MIMO ile daha fazla anten kullanır. Kapsama alanı başına daha yüksek spektral verimliliğe (bps / Hz / km2) yol açan küçük hücre aralığı genişletme yoluyla gelişmiş girişim yönetimi ile HetNets’i kullanacak

MIMO’lu daha fazla anten

Alım çeşitliliği ve MIMO’dan büyük kazanç sağlamak için daha fazla anten temini sağlanacak. Bkz. Şekil 3.

5G baz istasyonu hakkında detaylı bilgiler

Şekil 3: (5G baz istasyonu hakkında) LTE-A R10 ve sonrası, 8×8 İndirme MIMO, geliştirilmiş Çoklu Kullanıcı MIMO (MU-MIMO) ve 4×4’e kadar yukarı bağlantılı MIMO gerektirir.
(Fotoğrafın Qualcomm izniyle)

Backhaul

Sistem, kapasiteyi artırmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için fiber backhaul altyapısını kullanmalı ve Koordinatlı Çok Nokta 1’i (Coordinated Multipoint1) kullanmalıdır. CoMP tekniği hücreler arası paraziti (ICI) hafifletir ve hücre kenar kullanıcılarının performansını arttırır. Uzak Radyo Cihazlarının (RRE) grupları, merkezi Baz İstasyonuna (eNode B) optik fiber vasıtasıyla bağlanır. Bkz. Şekil 4.

5G baz istasyonu şekli nasıldır?

Şekil 4: LTE-A için farklı hücre siteleri arasında CoMP iletimini ve alımını gerçekleştirmek için (RRE) dağıtım kullanılarak hızlı hücrelerin arasında radyo kaynak yönetimi için radyo ağı yapısı. 5G baz istasyonu şekli..
(Referans resim 1 nezaket izni)

Anahtar kelimeler: 5G, 5G baz istasyonu, 5G baz istasyonu nedir, 5G nedir, 5G ne zaman gelecek 5G hakkında, 5G hakkında her şey, 5G baz istasyonları

Comments 2

  1. Erkan TALAMAN

    5G baz istasyonu gerçekten de dillere destan bir istasyon. Sizden 5G nedir ile ilgili bilimsel ve resimle açıklamalı bir makale istiyorum. Buda istek olsun 🙂 Teşekkürler tekrardan.

  2. 5G baz istasyonu

    5G baz istasyonu bu yıl geliyor. Ya da belki de değil. 5G nedir veya beşinci nesil kablosuz yarışta şirketlerin önümüzdeki birkaç yıl içinde çok fazla karışıklığa neden olacak imkansızı vaat etmeye başladıklarını görüyoruz. Umarım 5G baz istasyonu ülkemize yararlı ve dünyaya sağlıklı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir