Baz istasyonları ve ağları

Baz istasyonları ve ağları

Baz istasyonu antenleri halka açık alanlarda radyo dalgasına maruz kalma durumunu düşürerek iyi kurulmuş güvenlik sınırlarının altında olduğu böyle bir şekilde yüklenir.

Baz istasyonları, mobil iletişimi sağlar

Cep telefonları ve diğer mobil cihazlar çalışması için baz istasyonları bir ağ gerektirir. Baz istasyonu antenler ve iletim (radyo sinyalleri, ya da radyo dalgaları frekans), ve baz istasyonuna yakın cep telefonlarından RF alırsınız. Bu radyo dalgaları olmadan, mobil iletişim mümkün olmazdı. Radyo dalgalarını iletişim için 100 yıldan fazla kullanılmıştır. Radyo ve televizyon yayınları da en iyi örnekleri bilinmektedir.

Antenler çeşitli yerlerde yerleştirilir

Baz istasyonu antenleri genellikle çatılara yerleştirilen direkler bina duvarlarında ya. Antenler bazen de alışveriş merkezleri, bir çok cep telefonu kullanıcıları ile, havaalanları, ofisler ve diğer yerlerde uygulanır. Kapalı antenler genellikle duvarlar, tavan veya yerleştirilir.

Baz istasyonları ve ağları

Baz istasyonu antenleri halka açık alanlarda radyasyonu azaltılarak iyi kurulmuş güvenlik sınırlarının altında olduğu böyle bir şekilde yüklenir.

Daha fazla cep telefonu daha fazla baz istasyonu demektir

Her baz istasyonu bir seferde sadece cep telefonları sınırlı sayıda hizmet edebilir. Bir topluluk içinde cep telefonu kullanıcı sayısı arttıkça, daha fazla baz istasyonları ihtiyaç vardır. Bu nedenle, daha fazla anten birçok cep telefonu kullanıcısı olduğu alışveriş merkezleri gibi kalabalık yerlerde ihtiyaç vardır. Her bir anten ancak, baz istasyonu antenleri arasındaki kısa mesafe, düşük çıkış gücü.

Baz istasyonu çıkış gücü düşük

Anten çıkış gücü seviyesi genellikle açık baz istasyonu için 10 ila 40 watt. Televizyon vericileri, buna karşılık, genellikle açık baz istasyonları daha bin kat daha yüksek çıkış gücüne sahip. Anten monte kapalı cep telefonları ile aynı güce sahip.

Radyasyona maruz kalma limitleri bağımsız kuruluşlar tarafından ayarlanır

Bağımsız uzman kuruluşlar araştırma uzun yıllara dayanan radyo dalgalarına maruz kalma sınırlarını kurduk. Bu sınırlar geniş güvenlik sınırlarını içermektedir. (WHO) Dünya Sağlık Örgütü, diğerleri arasında, ulusal makamlar tarafından benimsenen maruz kalma sınırı önerir.

Radyasyona maruz kalma düzeyleri sınırları daha düşüktür

Baz istasyonu antenler bina veya direk uzak belirli bir alanda kapsama elde etmek için radyo sinyalleri doğrudan. Radyo dalgalarının yoğunluğu büyük ölçüde mesafe baz istasyonu anteninden arttıkça azalır. Yerde, evler, insanların bulunduğu ve diğer yerlerde, radyo baz istasyonlarından maruz kalma düzeyleri normal sınırlar yüzde 1’in altında.

Kamu erişimi kısıtlı olması gerekir

Maruz kalma limitlerini tek antenlerin yakın çevresinde bazen aşılabilir. Bu alanın büyüklüğü küçük bir kaç santimetre bina birkaç metre direkler ile çatılara ve Monte antenler için anten kadar değişir. Antenler yetkisiz insanların sınırlarını aştı yere girişi yok böyle bir şekilde yüklenir. Bu gerçek baz istasyonu 2G (GSM) bir parçası olup, (LTE), 3G veya 4G ağ tutar.

Sağlık tarafından olumsuz etkileri olması

Şimdiye kadar toplanan tüm kanıtlardan belirtir: “KİM, herhangi bir olumsuz, kısa veya uzun vadeli sağlık etkileri baz istasyonlarının yaydığı RF sinyallerinin gösterilmiştir.” 304 (WHO fact sheet).

Ericsson’un resmi internet sitesinden İngilizce’den tarafımca Türkçe’ye çevrilmiştir.

Emirhan BULUT

Comments 8

 1. Kemal ARKA

  Baz istasyonu ancak bu kadar güzel anlatabilirdi. Bu arada profesyonel çekim fotoğraflarınız ve resimleriniz için teşekkürler. Doğa fotoğrafı gibi resim yapmışsınız ama Baz istasyonu var ortada :)) Teşekkürler tekrardan

 2. Behiye Meltem Büyük

  Baz istasyonları hakkında olan yazılarınızı bir süredir takip ediyorum, her okuduğumda aydınladığımı hissediyorum.Baz istasyonlarına çok meraklısınız.Bu konudaki çalışmalarınızın devamını dilerim.

  1. Post
   Author
   emirhan64

   Çok teşekkürler ? Baz istasyonu ve Baz istasyonları hakkında çalışmalarımı genişletiyorum. Radyolink ve Mini-Link (Mini Link) Minilink çalışma mekanizmasını da en yakın zaman da sizlerle buluşturacağım.

 3. Talha İZZET

  Baz istasyonu ile alakalı çok güzel olmuş. Baz istasyonu olduğu fotoğraf tıpkı doğal güzellikleri yansıtıyor. Baz istasyonu olması da şaşırtıcı yalnız. Umarım sitenizi geliştirirsiniz.

  1. Post
   Author
   emirhan64

   Baz istasyonu kategorisinde bu yorumunuzu beğendim. Çekimlerimiz HD olmakla beraber Baz İstasyonu hakkında geçmişten geleceğe resmi ve kararlı bilgi vermek için bir ilki başarıyoruz 🙂

 4. Kerem AKARSU

  Baz istasyonu ve Baz istasyonları ile alakalı olmuş. Makalenizi Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun bir şekilde yayınlama kararınızı da beğendim. Adeta güzel bir makale olmuş. Tebrikler

 5. Ahmet Yalin

  Baz istasyonu ve baz istasyonları çok güzel bir iletişim sistemidir. Sizin bu yazınızı takdir ediyorum. Baz istasyonu hakkında kendinizi bayağı geliştirmişsiniz. Tebrik ederim Emirhan Bey

 6. Kazım Kolcak

  Baz istasyonu hakkında başarılı bir makale olmuş. Minilink yeni adı ile Mini Link ve Radyolinkler de diğer makaleleriniz de güzel bahsedilmiş. Anten ve antenler hakkında da aynı performansı bekliyorum. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir