Baz istasyonu internet hızı ve port çıkışı

Baz istasyonu internet hızı ve port çıkışı

Merhaba arkadaşlar,

Bugün sizlere baz istasyonunda hız limitleri hakkında ve port çıkışları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Nedir bu Port çıkışı…

Baz istasyonu ile alakası nedir? Baz istasyonunda port çıkış değeri maksimum ne kadardır?

Günümüz de baz istasyonlarının Minilink veyahutta Mini Link diğer adı ile Mini-Link sistemine fiber cam kablolar ile bağlandığı kısıma PORT denir. Bu gerek bilgisayarlarımızın ethernet gibi sistemi olsun gerek modem çıkışı olsun bunların genel adı PORT’dur. Çünkü baz istasyonundan 4 G LTEA (Long-Term Evolution Advantec) son sürüm olarak 1000 Mbps yani 1 Gbit port çıkışı vardır. Port, Türkçe’ye Liman olarak geçmiştir yani internetin bırakıldığı veya çıktığı yerdir.

Ee o halde neden internet hızı en son 1000 Mbps değil de 600 Mbps??

Çünkü Port çıkışıda 350-400 Mbps’ye kadar internet kaybı yaşanmaktadır. Tabii baz istasyonu Minilink aracılığı ile havada 100 Mbps değerine kadar düşebilir. Bu kısımı anladık isek baz istasyonlarımızda ki internet hız limitlerini öğrenelim…

Bir ilkel baz istasyonu en fazla 150 Mbps hıza kadar çıkabilmektedir. Bu gelişmiş 2600 Mhz frekanslı baz istasyonlarında 600’ü bulmaktadır.

Baz istasyonu 4.5G LTEA sürümü en fazla 600 Mbps

Baz istasyonu 2G GSM sürümü en fazla 9.6 Kbps 

Evet arkadaşlar. Arada 614390,4 Kbps yani 599,990625 Mbps internet hızı farkı var. Teknolojinin gelişimini hesaplamak akıllara yetmez. Çünkü teknolojiyi geliştiren akıldır. Aklın hızı internet hızı ile ölçülemez çünkü aklın hızı SINIRSIZ MBPS değerindedir!

Baz istasyonu internet hızı ve port çıkışı

Baz istasyonu içerisinde bulunan minilink, mini-link ya da mini link kalitesi, baz istasyonları hız limitleri ve baz istasyonu port çıkışıyla ilgili köşe yazım.

Baz istasyonlarında ne oluyor da hız limitleri bu kadar arttı, niçin teknoloji bu kadar gelişiyor neden eskiden 4G bulunmadı?

Bu tür soruların cevapları maalesef akıllarda yerini gizliyor. Geçen yazım da gündüz gözü cam fiber kablosunu çalan insanlarımız olduğunu belirttim. Ve içinde bakır olduğunu sanıp yakıp kabloyu eridiğini görüp çöpe atan bir zihniyet çok küçükte olsa bitmeye yakın umarım. Devleti ve halka bu tür davranışlar vergilerin artmasına tetikliyor ve operatörleri şiddetli olarak zarara sokarak gelişimi kısıtlıyor.  Gerçekten bu tür davranışlar çok iğrenç ve bakılası gelmeyen davranışlardır. Baz istasyonlarında bulunan ve sunucuları soğutan havalandırmalar ise dikkatlerden kaçmamakta. Çünkü ne kadar ılık o kadar hızlı işlem mantığı ile yürüyen baz istasyonları bir elektronik mekanizma olarak dünyaya yansımaktadır. Bıraktıkları çok düşük olan radyasyon değerleri de cabası.

İnsanlığa büyük nimet olan baz istasyonları gerçekten değerlendirilmesi ve üzerinde durulması gerek bir elektronik mekanizma olduğunu düşünüyorum. Nitekim geleceğin parlak mesleklerinden biri olan Elektronik mühendisliği dalında ay gibi parlayan baz istasyonları sağladıkları kolaylıklar ile hatırlanarak GSM 2G sürümünden 2020 yılında dünyaya adım atacak 5G GWS sürümüne doğru akan zamanı düşündürecek nitelikte olması da bir hayli doğal bir olaydır.

Niçin havada internet hızı düşmektedir? Kullanılan mini-link ya da minilink veyahutta mini linklerin teknolojileri yetersiz mi kalmaktadır?

Bu sorular kafamızı kurcalamaya yeter de artacaktır değerli okurlarım. Bilakis ne kadar fazla sorgu o kadar fazla bilgi demişler.

Havada rüzgarın esme gücü, güneşin ışık hızı, havada bulunan farklı gazlar ve farklı radyo sinyallerinin karışması nedeni ve en önemlisi de uzaklık veyahutta bir engel yapıtı faktörü baz istasyonlarımızın yaymış olduğu internet hızını oldukça düşürmeye yetecektir. Gel gelelim kullanılan minilink, mini-link ya da mini linklerin kalitesine. Kullanılan minilinklerin kalitesi aşırı derece yüksek olup bir tane minilink, mini-link ya da mini-link seti ortalama olarak 100-150 bin dolara tekabül etmektedir. Yani sorun ilk sorumuzun cevabında gizli.

Gerçekten de baz istasyonu ilgisi olan ve elektronik okuyan arkadaşların azınlıkta olması da bariz. Türkiye’de bunları görmek acı verici. Nitekim baz istasyonları hayatımızın en önemli parçasını oluşturmakla beraber şuan ki hayatımızda iletişim ve kontak kurmada en önemli faktör olarak tarihe geçmiş durumda. Baz istasyonları gerek santral gerek verici gibi iki seçenekte bulunmaktadır.  Bina üstlerinde bulunanlar verici gibi, normal yerleşim yerlerinden uzak bir biçimde bulunup ağır çelik ile donatılmış olanları ise santral olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde bir çok evde bulunan wifi ve modemlerin altyapısı santraller veya vericilere bağlıdır. Santral ve verici eş anlamlı olmak üzere ana merkez yani ana makine anlamındadır.

Evet arkadaşlar sizlere baz istasyonunda bulunan minilink, mini-link ya da mini link kalitesi, baz istasyonları hız limitleri, baz istasyonunda bulunan port çıkışı hakkında bilgi verdim. Yeniden görüşmek dileğiyle hoşçakalın!

Comments 16

 1. Kenan Altın

  Baz istasyonu hakkında yazmış olduğunuz hız limitleri ile alakalı makalenizi çok beğendim. Çeşitli forumlarda adınız duyulmaya başlamış. Baz istasyonu artık 5G ile 30 Gbit hızına maksimum olarak port çıkışı nezdinde ulaşacak. Bunun hakkında da bir köşe yazısı bekliyorum sizden. Teşekkürler hocam!

 2. Tarık ışık

  Baz istasyonları hakkında köşe yazılarınız çok hoşuma gidiyor. Hem bilgi verici hem de keyif verici. Başarılarınızın devamını dilerim….

 3. Alaaddin Yılmaz

  Baz istasyonu port çıkışı ve baz istasyonları ile ilgili çok güzel köşe yazısı olmuş. Web site temanızı ve Elektronik mekanizması olan Baz istasyonu ve baz istasyonları gibi şeylere merakınızın olmasını beğendim. Baz istasyonu veya baz istasyonları ile ilgili daha çok tecrübe edinmenizi tavsiye ederim ?️?

 4. Halit Kıvanç

  Baz istasyonu ile ilgili köşe yazınızı beğendim. Başarılarınızın devamını dilerim ?

  1. Ayşe KARA

   Baz istasyonu hayranı olmak çok güzel bir duygu. Ülkemizde çok az ama olsun. Çünkü elektronik okumak ama iyi bir Üniversite de okumak (+490 puan) ayrı bir güzel.

 5. Kaan ışık

  Baz istasyonu zararlı değil bence de. Ek olarak hız limiti baz istasyonları tarafından benimsenen bir şey. Tebrikler

 6. Yağmur Alaca

  BAZ istasyonları zaten aşırı elektrik tüketiyor. Bir de hocam baz istasyonu hız testi Türk Telekom tarafından sanırım 1000 Mbps yapıldı. Dediğiniz üzre port çıkışı hız düşüyor.

 7. Ahmet dilek

  Baz istasyonu hız limitini aşmak mümkün değil sanırım. Baz istasyonu zaten elektronik bir mekanizma. Gerçekten baz istasyonu büyük bir nimet.

  1. Suzan Çelik

   Tabiki Ahmet bey. Baz istasyonu pırt çıkışı öyle bir nimet ki port çıkışı nedir ile ilgili bir makalede bu kadar açık yazılmış. Baz istasyonu genellikle bir çok sayıda port çıkışı neticesinde interneti Mini-Link sistemine yayar. Port çıkışı nedir dediğimiz zaman Emirhan Bey’in dediği gibi 600 Mbps sınır 400 Mbps kayıp anlamına gelmektedir :))

 8. Baz istasyonları

  Baz istasyonu zararlı gibi ama internet vb. gibi alanlarda çok yararlı oluyor. Gerçekten Baz istasyonları geliştirilmesi beklenen bir elektronik mekanizma.

 9. Serkan kara

  Ben böyle bir köşe yazısı uzun zamandır hatta hiç okumadım. Umarım kendinizi geliştirirsiniz. Baz istasyonu ile alakalı uzun zamandır çok güzel bir makale düşünürü olduğunuzu gördüm. Baz istasyonu ya da Baz istasyonları yerli olarak üretilmeye başlandı. Ulak yerli baz istasyonunu geliştirmenizi en içten dileklerimle bekliyorum. Sağlıcakla kalın, Hoşçakalın!

 10. Cemal Kuru

  Baz istasyonu internet hızı çok güzel anlatılmış. Baz istasyonu port çıkışı 1000 Megabit’i buluyor zaten 600 Mbps en yüksek liman sonucunda oluşan hız. Bu da gayet mantıklıca anlatılmış. Yalnız eleştiriyi biraz daha sert yaparsak süper olucak. Tebrikler yine de.

  1. Samet Kale

   Kemal ağabey dediğiniz gibi. Baz istasyonu port çıkışı nedir dediğimizde yorumunuz ortaya çıkıyor. Tebrikler! Port çıkışı nedir sorusu aklımızı başımızdan alsa da, pırt çıkışında çok Mbps kaybı oluyor. Pırt çıkışında bayağı internet kaybı olmadı port çıkışı nedir kelimesini de bir hayli yalnız bırakıyor 🙂 Bize 400 Mbps’mizi geri ver Port çıkışı :))

 11. Serkan KAYA

  Baz istasyonu port çıkışı nedir ile ilgili gerçekten çok mükemmel bir köşe yazısı olmuş. Port çıkışı nedir diyince akla gelen şey direkt dediğiniz şekilde Ethernet kablosunu bilgisayara bağladığımız kısım veyahutta modem çıkış kısmı oluyor. Her yerde port çıkışı var gerçi. Köşe yazınızı bunun üzerinde olduğu için teşekkür ederim. Pırt çıkışı nedir denince akla gelen baz istasyonu olması gerektiğini belirttiğiniz için 🙂

 12. Lale SEZAR

  Sakarya’dayım. Burada baz istasyonu port çıkışı hakkında bilgi aldığım bir mühendis var bu kadar açıklayıcı bir bilgi verememişti. Gerçekten pırt çıkışı nedir ile ilgili açıklayıcı bir köşe yazısı olmuş. Sakarya’da baz istasyonu sayısı çok az. Umarım buradan 3 operatöre çağrı yapıyorum. Baz istasyonu sayısını arttırırsınız. Port çıkışı nedir kelimesine intikal eden bir yazı olmuş. Elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir