Baz istasyonu nedir, hücre kulesi nedir?

Baz istasyonu nedir, hücre kulesi nedir?

Baz istasyonu nedir? Hücre kulesi nedir?

Bir hücre kulesi (baz istasyonu), bir ağdaki hücresel iletişimi desteklemek için elektronik iletişim ekipmanını bir antenle birlikte barındırır. Bir hücre kulesi (baz istasyonu) genellikle anten, vericiler ve alıcılar üst kısımda bulunan yükseltilmiş bir yapıdır.

Baz istasyonu nedir, hücre kulesi ne anlama gelmektedir?

Hücresel kule (baz istasyonu) veya hücre bölgesi olarak da bilinen hücre sistemi planlanarak omni ve sektörel yapıda çalışan yüksek dalga boyuna sahip olan bir elektroniksel mekanizmadır.

Emirhan BULUT, Baz istasyonunu açıklıyor..

Hücre kuleleri (baz istasyonları) genellikle geniş bir alanı kaplayacak şekilde yerleştirilir. Bir hücre kulesi (mobil verici) çalışma aralığı, aşağıdaki gibi birçok faktöre bağlıdır:

 • Vericinin nominal gücü
 • Sinyal frekansı
 • Antenin çevre üzerindeki yüksekliği
 • Müşterinin cihazının gerekli uplink / downlink veri hızı
 • Yakınlardaki binalar veya bitki örtüsü tarafından radyo enerjisinin yansıması veya emilmesi
 • Hava koşulları
 • Coğrafi veya düzenleyici faktörler

Hücre kulesi nüfus yoğunluğu

Hücre kuleleri (baz istasyonları), nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu ve çok sayıda cep telefonu kullanıcısının olması muhtemel coğrafi yerlerde gruplandırılmıştır. Bu, kullanılabilir kapasitenin doygunluğundan kaçınmada yardımcı olur, bu da meşgul sinyalleri ve mutsuz tüketicilere neden olabilir. Cep telefonları, en yakın kulenin iletiminde olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, kullanıcının bulunduğu yer ile hizmeti veren en yakın kule arasındaki bağlantı gücünü temsil eden sinyal gücü şeklinde kullanıcıya gösterilir. Bir kullanıcı bir arama yaptığında, radyo sinyali en yakın kuleye arama yapar. Hücre kulesinin (mobil verici) alıcı anteni radyo sinyalini alır ve arayan kişiyi bulma işlemine başlar. Bulduktan sonra radyo sinyalleri kullanıcıya geri gönderilir ve radyo sinyallerinin ileri ve geri iletilmesi ile iletişim kurulur.

Baz istasyonu ve hücre kulesi

Bir hücre kulesinin (baz istasyonunun) birincil işlevi, cep telefonlarından ve diğer cihazlardan radyo frekansı sinyalleri alıp gönderen antenlerin düzgün bir şekilde yükselmesini sağlamaktır. Bazen toplumun estetik kaygılarını gidermek için, hücre kuleleri ağaçlara veya bayrak direğine benzer şekilde kamuflajlıdır. Temel işlevler için hücre kulelerinin, telekomünikasyon ağ bağlantısı ve elektrik enerjisi bulunup bulunmadığına bağlı fiziksel erişim için bir yola bitişik olması beklenir. Mobil servis sağlayıcıları genellikle bitişik hücre kulelerini farklı frekanslardan faydalanmak için yapılandırırlar. Bu, hangi kulenin anteninin bağlantı için kullanılacağı hakkında el cihazları arasındaki “karışıklığı” önlemeye yardımcı olur.

Baz istasyonu fotoğrafları;

Baz istasyonu mobil sisteminde yayın yapan yüksek dalga diyagramı ve mega frekans sistemi ile bilinen mobil verici (hücre kulesi) anlamına gelmektedir.

 

Baz istasyonu nedir?

Baz istasyonu mobil sisteminde yayın yapan yüksek dalga diyagramı ve mega frekans sistemi ile bilinen mobil verici (hücre kulesi) anlamına gelmektedir.

 

Baz istasyonu nedir?

Baz istasyonu mobil sisteminde yayın yapan yüksek dalga diyagramı ve mega frekans sistemi ile bilinen mobil verici (hücre kulesi) anlamına gelmektedir.

 

Baz istasyonu nedir?

Baz istasyonu mobil sisteminde yayın yapan yüksek dalga diyagramı ve mega frekans sistemi ile bilinen mobil verici (hücre kulesi) anlamına gelmektedir.

 

Baz istasyonu nedir?

Baz istasyonu mobil sisteminde yayın yapan yüksek dalga diyagramı ve mega frekans sistemi ile bilinen mobil verici (hücre kulesi) anlamına gelmektedir.

 

Baz istasyonu nedir?

Baz istasyonu mobil sisteminde yayın yapan yüksek dalga diyagramı ve mega frekans sistemi ile bilinen mobil verici (hücre kulesi) anlamına gelmektedir.

Baz istasyonu nedir?

İki elektronik cihaz arasında yapılan frekans alışverişinin mimarisine baz istasyonu denir.
Baz istasyonu 800 Megahertz (800 MHz), 900 Megahertz (900 MHz), 1800 Megahertz (1800 MHz), 2100 Megahertz (2100 MHz), 2600 Megahertz (2600 MHz) olarak çok yaygın olarak bilinen 5 adet frekans bandı bulunmaktadır.
Bunlardan 800 Megahertz daha fazla kapsama alanı, 2600 Megahertz ise daha az kapsama alanı lakin daha fazla kullanıcı sistemi ile piyasada işlem görmektedir.

Baz istasyonu internet hızı


Baz istasyonu internet hızı total olarak 1200 Mbps yani 1,2 Gbps olarak işlem görmektedir. Bu hız 2600 Megahertz 4G LTEA baz istasyonlarında çok daha yaygın görülmektedir.
Baz istasyonu 600 Mbps olarak son hız teknolojisi olarak bilinse de normal olarak 1200 Mbps hıza ulaşmayı başarmıştır.
Baz istasyonu nicel bir yapı olması ile birlikteydi hız tekniğinde geliştirilmeye müsaittir.

Baz istasyonu şekilleri

Baz istasyonu üçe ayrılır;
-Makro baz istasyonu
-Mikro baz istasyonu
-Piko baz istasyonu

Makro baz istasyonları:
Makro baz istasyonları genellikle şehir dışı ve yaşam alanlarına uzak mekanlarda kurularak açık havaya müsait hava olaylarına uygun bir şekilde kurulmaktadır.
Mikro baz istasyonları
Mikro baz istasyonları genel olarak şehir içlerinde ve biraz daha yerleşim alanlarından uzak kalan yerlerde bulunmaktadır.
Piko baz istasyonları
Piko baz istasyonları bilindiği ve görüldüğü üzere bina üstlerinde, yollarda bulunan direklerde, balkonlarda bulunmaktadır.

Anahtar kelimeler; baz istasyonu, baz istasyonları, hücre kulesi, verici, anten, frekans, baz istasyonu nedir

Comments 8

 1. Ercan Su

  Bir cep telefonu kulesi olarak da adlandırılan baz istasyonu, elektronik iletişim cihazlarının ve antenlerin monte edildiği bir hücre kulesi veya mobil vericidir. Hücre kuleleri (baz istasyonları) tipik olarak vericiler, alıcılar, kontrol elektronikleri ve yedekleme için ilave elektronik güç kaynakları içerir.

 2. Kamelya Alçın

  Bir baz istasyonu kulesinin amacı hücresel bir ağdaki cep telefonu ve diğer kablosuz iletişim cihazının sinyal alımını kolaylaştırmaktır. Hücresel ağ, hücreler olarak adlandırılan alanların kapsadığı bir radyo sinyal ağıdır. Şebekedeki her hücre, sabit bir yerde bir veya daha fazla alıcı mobil verici veya hücre kulesi tarafından servis edilir.

 3. Defne Kuru

  Hücre kulesi (baz istasyonu), kombine olarak bir alıcı ve verici içeren elektronik bir cihazdır. Anten, hücresel cihazlar ve baz istasyonu denetleyicisi arasındaki sinyal iletimini kontrol eder. Baz istasyonu denetleyicisi, hücresel aygıtlar ve şebeke anahtarlama alt sistemi arasında sinyal ileten sistemdir.

 4. Kemal Suka

  Android için basit bir telefon uygulaması arıyorsanız, baz istasyonu haritası var. Hücre kulesi haritasını bu nedenle severim – kullanımı basit ve süper kolay. Bu ücretsiz bir indirmedir ve öğrendiğim kadarıyla yalnızca Android için kullanılabilir.

  Cep telefonunuzda harita oluşturun ve kendi konumunuzu ve yakındaki kulelerin yerlerini haritada görebilirsiniz. İsterseniz, harita ile mobil verici konumlarını gösteren alanın uydu fotoğrafı arasında geçiş yapabilirsiniz.

  Hücre kulesi haritası ayrıca, taşıyıcınızı ve aldığınız sinyalin türünü (LTE, CDMA vb.) Ve RSSI (Alınan Sinyal Gücü Göstergesi) değerlerini dBm olarak gösterir.

  Özellikle ilginç bulduğum bir özellik, baz istasyonu haritasının önbellek konumlarını önbelleğe alma ve önbellek verilerini talep üzerine görüntüleme becerisidir.

  Telefonunuz için diğer baz istasyonu uygulamaları hakkında merak ediyorsanız, bir grup var. Biraz araştırma yapacağım ve gerçekten baz istasyonu bulma kodunu bulacağım.

 5. Ali Subaşı

  Bir baz istasyonu, normalde, kapsama alanı sağlayan topraklanmış alanın metrelerce üzerinde bir konuma yerleştirilir. İhtiyaç duyulan kapsama göre aşağıdaki gibi farklı baz istasyonları kurulmuştur:

  Makro baz istasyonu: servis sağlayıcıların en geniş alanlarını kapsayan baz istasyonlarıdır ve genellikle kırsal alanlarda ve otoyollarda bulunurlar.

  Mikro baz istasyonu: Bir mobil şebekenin abonelere hizmet kalitesini korumak için ilave kapsama alanı gerektirdiği alanları kapsayan düşük güçlü baz istasyonlarıdır. Genellikle banliyölerde ve kentsel alanlarda bulunurlar.

  Piko baz istasyonu: Ağ kalitesinin zayıf olduğu birçok kullanıcıya sahip bölgelerde daha yerelleştirilmiş kapsayan daha küçük baz istasyonlarıdır. Piko baz istasyonları genellikle binaların içine yerleştirilir.

  Bir servis sağlayıcı, belirli alanları kapsayacak şekilde konumlanmış birkaç baz istasyonuna sahip olabilir. İdeal olarak, bant genişliği gereksinimleri, baz istasyonlarının konumu ve göreli uzaklığı ile ilgili bir kılavuz oluşturmaktadır. Çoğu durumda, 800 MHz baz istasyonları 1900 MHz istasyonlarına göre daha büyük bir noktadan noktaya mesafeye sahiptir. Baz istasyonlarının sayısı, nüfus yoğunluğuna ve binalarda ve dağlık alanlar gibi bilgi aktarımını engelleyen herhangi bir coğrafi usulsüzlüğe bağlı.

  Baz istasyonu, cep telefonlarının doğru ve en iyi şekilde çalışması için gereklidir. Çok fazla şebeke abone veya coğrafi engelli bir bölgede yeterli baz istasyonu yoksa, hizmet kalitesi büyük ölçüde etkilenir. Bu durumlarda, baz istasyonları abonelere daha yakın alanlarda bulunur.

 6. Misafir kullanıcı

  Aşağıda, 28 Haziran 1999 tarihli Baz istasyonu Telekomünikasyon Endüstrisi Birliği (“Cellular Telecommunications Industry Association”) başkanından bir alıntı bulunmaktadır: “Baz istasyonlarında yangınlara veya patlamalara neden olan kablosuz telefonlarla ilgili sorularınız olabilir. Biraz dikkatli olarak, bazı üreticiler, yakıt ikmal noktalarında (benzin istasyonları) kablosuz telefon kullanıcılarının telefonlarını kapatmalarını öneren ürünlerin kullanım kılavuzlarında Ek olarak Exxon’un tüm yerel benzin istasyonlarında sürücülere herkesi kapatmasını tavsiye eden uyarı işaretleri vermeye başlayacağına dair bilgi aldık. kablosuz iletişim cihazlarını kullanırken, kablosuz telefon sahipleri telefon kullanımıyla ilgili bilgi için daima kullanım kılavuzuna bakmalıdır, ancak bu endişeleri haklı çıkacak herhangi bir olaydan haberimiz yok. “

 7. Kerime Alkan

  Baz istasyonu hücresel ve PCS (kişisel iletişim sistemleri) sinyalleri gibi kablosuz iletimi için kullanılan antenden radyo frekans (RF) emisyonları güvenlik sınırlarının daha az binlerce kez yere maruziyet seviyeleri ile sonuçlanır. Bu güvenlik sınırları Federal İletişim Komisyonu (FCC), uzman kuruluşların önerilerine göre sağlık ve güvenliğinden sorumlu federal hükümetin kurumları tarafından kabul tarafından kabul edildi. Bu nedenle, bu tür kuleler yakındaki sakinleri veya öğrencilere insan sağlığını tehdit etmeye inanmak için hiçbir neden yoktur.
  Bu şekilde radyo ve televizyon yayın aktarımları için kullanılanlar gibi diğer antenler, hücresel ve PCS antenler için kullanılanlardan daha yüksektir güç seviyeleri. Bu nedenle, bazı durumlarda zemin üzerinde maruziyet yüksek düzeylerde için potansiyel söz konusu olabilir. Ancak, tüm yayın istasyonları yakın istasyonlar iyi FCC güvenlik sınırlarının altında tipik böyle kişilere FCC emniyet kurallarına uygunluğu ve çevre maruz göstermek gerekmektedir.
  “Bağımsız bir esas olarak kalması gerekecektir frekansları ya da hücresel ya da PCS için FCC sınırları yakınında seviyelerine maruz için aşağıdaki gibi bir cep telefonu baz antenden “Minimum güvenli”, Gıda ve İlaç İdaresi / FCC tarafından tarif edilmektedir ek olarak, sektör tipi antenler için, yan ve arka RF seviyelerinin önemsizdir …. (antenin yükseklikte) ve anten birkaç feet içinde ana iletilen radyo sinyali. ” Güvenli mesafeler hakkında alıntı değil kulenin (veya bina ya da yapı) için, gerçek yayılan antene uygulandığını unutmayın, anten üzerindedir. 5+ metre yüksekliğinde bir kule üzerine monte edilmiş bir cep telefonu baz istasyonu anteni için (yaklaşık 15 fit), her yerde yakın RF radyasyon güvenliği kurallarına gelecek hiçbir alanlar, bu nedenle bir “asgari güvenlik mesafesi” kavramı olmalıdır gerçekten genel işgal bölgelerine geçerli değildir.

 8. Ersan Kaşık

  Cep telefonları baz istasyonları bu konuda aslen herhangi bir ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır bence. Epidemiyoloji bir dizi çalışmada konuyla ilgili neredeyse tamamen olumsuz açıklamalarda bulunmuştur. John Kenneth Foster tarafından makalesine eklenen, IEEE Spectrum dergisinde ve aynı zamanda cep telefonları ve sağlık üzerindeki moulder en SSS bölümüne bakın. Mikrodalga enerjisi biyolojik etkilere doğurabileceğini olarak cep telefonları tarafından yayılan hangi olası mekanizmalar hakkında yılda bir çok tartışma olmuştur. Tek kanıtlanmış mekanizma dokusunun ısıtma, ancak cep telefonları kullanıcı farkedilir ısınmasına sebep olmayacak kadar düşük güç düzeyinde çalışacak. Bilim adamları başka mekanizmalar ilgili spekülasyonlar var, ancak bu teoriler kanıtlanmamış kalır ve bunların çoğu biyofizik gerekçesiyle itiraz edilmiştir.
  Ne olursa olsun, risk veya cep telefonu radyasyonunun nonrisks olabilir eller serbest kiti bir cep telefonunu kullanırken kullanıcı RF enerjisine kendi maruz kalmayı azaltmak için etkili bir yoldur. Eğer ciddi endişeler, sınırlı veya hücresel telefonun hiçbir faydası varsa sizin için bir göz olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir