Baz istasyonu ve hücresel yapı

Baz istasyonu ve hücresel yapı

Baz istasyonu ve hücresel yapı

Bir baz istasyonu veya baz istasyonları, hücresel bir ağda bir hücre (veya bitişik hücreler) yaratmak için, antenler ve elektronik iletişim ekipmanlarının – tipik olarak bir radyo direk, kule veya diğer yükseltilmiş yapı üzerine yerleştirildiği hücresel bir telefon sitesidir. Yükseltilmiş yapı tipik olarak antenleri ve bir veya daha fazla verici / alıcılar verici alıcıları, sayısal sinyal işlemcileri, kontrol elektronikleri, zamanlama için bir GPS alıcısı (birincil ve yedek elektrik güç kaynakları ve barınma için bir dizi) desteklemektedir (CDMA2000 / IS-95 veya GSM sistemleri için) .

Baz istasyonları ve hücresel yapı

Mobil İletişim (GSM) şebekeleri için Global Sistem’de doğru terim BTS’dir ve sözlüğe eşanlamlılar “cep telefonu direği” veya “baz istasyonu” dır. “Ana istasyon sitesi” terimi, birden fazla mobil operatöre ve dolayısıyla birden çok baz istasyonunun tek bir sitede artan eş konumunu daha iyi yansıtabilir. Bir operatörün teknolojisine bağlı olarak, yalnızca tek bir mobil operatöre ev sahipliği yapan bir site bile, her biri farklı bir hava arabirimi teknolojisi (örneğin, CDMA2000 veya GSM) sunmak için birden fazla baz istasyonu barındırabilir.

Piko baz istasyonu

Bazı şehirler, baz istasyonunun göze çarpmaması gerektiğini; çevredeki alanla harmanlanabilir veya binalara veya reklam kulelerine monte edilebilirler. Korunan ağaç manzaraları genellikle suni ağacın veya korunmuş bir ağacın içinde hücre kulelerini gizleyebilir. Bu tesisatlara genellikle gizli baz istasyonu veya gizli baz istasyonu denir.

  1. Operasyon
  2. Menzil

Bir baz istasyonunun çalışma aralığı (mobil cihazlar baz istasyonuna güvenilir şekilde bağlanan aralık) sabit bir şekil değildir. Sınırlayıcı olmaksızın aşağıdakileri de içeren bir dizi faktöre bağlı olacaktır:

  • Çevredeki alanın üstünde antenin yüksekliği (Görüş hattı yayılımı).
  • Kullanılan sinyal frekansı.
  • Bazı teknolojilerdeki zamanlama kısıtlamaları (örneğin, GSM, 35 km ile sınırlıdır, özel ekipmanlarla 70 km mümkündür)
  • Vericinin nominal gücü.
  • Abonenin cihazının gerekli uplink / downlink veri hızı
  • Yer anten dizisinin yönsel özellikleri.
  • Binaların veya bitki örtüsünün radyo enerjisinin yansıması ve emilmesi.

Baz istasyonu sınır faktörler

Ayrıca, yerel coğrafi veya düzenleyici faktörler ve hava koşullarıyla da sınırlanabilir.
Genel olarak, geniş bir alanı kapsayacak kadar baz istasyonlarının bulunduğu alanlarda, her birinin menzili şu şekilde ayarlanır:

Diğer siteler arasında / üzerinden “geçiş” için yeterli üst üste bindirme olduğundan emin olun (bir mobil cihazın sinyalini bir baz istasyonundan diğerine taşımak, bunu işleyebilen teknolojiler için – örneğin, bir araba veya tren içindeyken GSM çağrısı yapmak) .
Diğer sitelerle olan parazit sorunlarını en aza indirgemek için çakışma alanının fazla büyük olmadığından emin olun.

Baz istasyonu nüfus yoğunluğu

Pratikte, baz istasyonları nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelerde, en fazla potansiyel kullanıcılarla gruplandırılmıştır. Tek bir siteden cep telefonu trafiği baz istasyonunun kapasitesi ile sınırlıdır; bir baz istasyonun bir kerede halledebileceği sınırlı sayıda çağrı veya veri trafiği vardır. Bu sınırlama, hücre direği sitelerinin aralığını etkileyen bir diğer faktördür. Banliyö bölgelerinde direkler 1-2 mil (2-3 km) aralıklarla ve yoğun kentsel alanlarda, direklerin ¼-½ mil (400-800 m) kadar birbirine yakın olabilmektedir.

Baz istasyonu kapsama alanı

Bir baz istasyonunun maksimum kapsama alanı (yakındaki diğer direklere karışmayla sınırlandırılmaz) aynı koşullara bağlıdır. GSM gibi bazı teknolojilerin teknik sınırlamalardan dolayı sabit bir maksimum aralığı 35 km’dir (22 mil). CDMA ve IDEN’de herhangi bir yerleşik sınır yoktur, ancak sınırlayıcı faktör, düşük güçlü bir kişisel cep telefonunun direğe geri dönebilme özelliğidir. Uzun direğe ve düz araziye dayalı kaba bir rehber olarak, 50-70 km’lik (30-45 mil) bir yol almak mümkündür. Arazi engebeli olduğunda, maksimum mesafe, ara nesnelerin sinyalin geniş orta fresnel alanına sokulması nedeniyle 5 kilometreye (3.1 mil) ila 8 kilometreye (5.0 mi) kadar değişebilir.  Araziye ve diğer koşullara bağlı olarak, bir GSM Kulesi sabit kablosuz ağlar için 2 ila 50 mil (80 km) kabloların yerini alabilir.

Frekansın yeniden kullanımı

Bununla birlikte, “maksimum” kapsam kavramı, hücresel bir ağda yanıltıcıdır. Hücresel şebekeler, hücresel bir servisin operatörüne lisansı verilen sınırlı sayıda radyo kanalıyla (bir radyo frekansı spektrumu dilimi ile bir konuşma yapmak için gerekli olan) birçok görüşmeyi desteklemek üzere tasarlanmıştır. Bu kısıtlamanın üstesinden gelmek için, aynı kanalları farklı yerlerde tekrarlamak ve tekrar kullanmak gereklidir. Bir araba radyonuz, bir yerel istasyondan başka bir şehre seyahat ederken aynı frekanstaki tamamen farklı bir yerel istasyona dönüştüğü gibi, aynı radyo kanalı sadece bir kaç kilometre uzaktaki bir hücre direğinde yeniden kullanılabilir. Bunu yapmak için, hücre direğinin sinyali bilinçli olarak düşük güçte ve çoğu durumda ulaşımını sınırlamak için aşağı doğru eğik tutulur. Bu, mevcut kanalların taşıyabileceğinden daha fazla konuşmayı desteklemeyecek kadar küçük bir alanı kapsamanıza izin verir. Bir kulede antenlerin düzenlenmesi nedeniyle bölgedeki diğer kulelerin kapsama alanına bağlı olarak her sektör için mukavemet ve açı değiştirilebilir.

Sinyal sınırlayıcı faktör

Bir cep telefonu, direkten çok uzak olduğu için veya telefon, kalın bina duvarları, tepeler veya diğer yapılar tarafından cep telefonu sinyallerinin zayıflatıldığı bir yerde olduğu için zaman zaman işe yaramayabilir. Sinyallerin net bir görüş hattına ihtiyacı yoktur, ancak radyo parazitleri daha fazla olursa sinyal alımı bozulur veya ortadan kaldırılır. Birçok kişi hücrenin direğini aynı anda kullanmaya çalışırken, ör. trafik sıkışıklığı veya spor olayı sırasında, telefon ekranında bir sinyal olacak, ancak yeni bir bağlantı başlatılması engellendi. Cep telefonları için diğer sınırlayıcı unsur, düşük güç kaynağından ana istasyona bir sinyal gönderme yeteneğidir. Bazı cep telefonları, düşük güç veya zayıf pil ile diğerlerinden daha iyi performans gösterir; bunlar tipik olarak telefondan direğe iyi bir sinyal gönderme özelliğidir.

Baz istasyonu denetleyicisi (telefon bağlantıları yapma konusunda uzmanlaşmış merkezi bir bilgisayar) ve cep telefonunun zekası takip eder ve konuşma sırasında telefonun bir direğe geçmesine izin verir. Kullanıcı bir direğe yaklaşırken en güçlü sinyali alır ve sinyalin zayıfladığı direği serbest bırakır; direk üzerindeki kanal başka bir kullanıcı tarafından kullanılabilir hale gelir.

Coğrafi Konum

Hücresel coğrafi konum GPS’den daha az hassas, ancak GPS alıcısı olmayan ve GPS’in bulunmadığı cihazlar için kullanılabilir. Bu sistemin hassasiyeti değişir ve gelişmiş ileri bağlantı yöntemlerinin mümkün olduğu en yüksek seviyededir ve yalnızca tek bir baz istasyonuna erişilebildiği yerde en düşük seviyededir ve bu durumda konum yalnızca o alanın kapsama alanı içerisinde olduğu bilinmektedir.

Gelişmiş bir ileri bağlantı, bir cihazın en az üç baz istasyonu aralığında olduğu ve taşıyıcının zamanlama sistemi kullanımını uyguladığı yerdir.

Baz istasyonu AoA

Başka bir yöntem varış açısı (AoA) kullanıyor ve cihaz en az iki baz istasyonunun aralığında olduğunda ortaya çıkıyor, ara hassasiyet üretiyor. Yardımlı GPS hem uydu hem de cep telefonu sinyallerini kullanır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, konum verilerini kullanarak acil arama hizmeti (yerel olarak “Gelişmiş 911” olarak anılır) için, 31 Aralık 2005’te kullanılan cep telefonlarının en az% 95’inin bu hizmeti desteklemesi gerekiyordu. Çoğu taşıyıcı bu son başvuruyu kaçırdı ve Federal İletişim Komisyonu tarafından cezalandırıldı.

Radyo gücü ve sağlık
ABD hükümet dairesi, FCC, diyor ki:

“Örneğin, çeşitli kaynaklardan elde edilen ölçüm verileri, tipik hücresel kulelerin yakınındaki” en kötü durumdaki “yer seviyesindeki güç yoğunluklarının 1 μW / cm2 veya daha düşük bir seviyede (genellikle önemli ölçüde daha az olduğu) gösterildi.

Baz istasyonu ek bilgi

Ek bilgi: Cep telefonu radyasyonu ve sağlığı § Baz istasyonlarının sağlık tehlikeleri
Cep telefonları, hücre kuleleri, wi-fi, akıllı sayaçlar, DECT telefonlar, kablosuz telefonlar, bebek monitörleri ve diğer kablosuz cihazların tümü, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) potansiyel bir kanserojen olarak sınıflandırdığı iyonize olmayan radyo frekanslarını yayınlıyor. Bununla birlikte, bunun kanserojenlik açısından kısıtlı kanıt olarak sınıflandırıldığına dikkat edilmelidir; tanım olarak, “şans, önyargı veya karışıklık makul bir güvenle göz ardı edilemez” şeklindedir.

Baz istasyonu kanser

Biyoinite Raporunun editörlerinden Cindy Sage, “DSÖ Kanser Araştırmaları Ajansı, iyonize olmayan radyofrekans radyasyonunun 2B (Olası) Karsinojen olarak sınıflandırıldığı kararını yayınlamış ve DDT ile aynı kategoride, kurşun ve motor egzozu Bu, 2001 IARC’yi yansıtarak, 2B (Olası) Kanserojen olarak sınıflandırılan aşırı düşük frekansın (ELF-EMF) elektrik frekansı (elektrik hattı ve cihaz) iyonizan radyasyon içermediğini bulmaktadır. iyonize olmayan radyasyonun kanserler için muhtemel bir risk faktörü olarak düşünülmesini ve biyolojik temelli yeni kamu güvenlik standartlarının acilen gerekli olduğunu onayladı. “Dr. Louis Slesin, bu konuda on yıllardır rapor ediyor.

Geçici baz istasyonları (Seyyar baz istasyonları), Geçici baz istasyonu (Seyyar baz istasyonu)

Tucson, Arizona’da “monopalm” olarak adlandırılan kamufle monopole

Sopot, Polonya’da ev sahibi binayla kaynaşmak için renkli
Hücre antenleri normalde kalıcı yapılara bağlı olsa da, taşıyıcılar geçici baz istasyonları olarak görev yapan tekerlekli hücreler (COW) olarak adlandırılan araç filolarını da korurlar. Şebeke elektrik enerjisinin mevcut olmadığı yerlerde bir jeneratör dahil edilebilir ve sistem kablolu bir bağlantı mevcut olmadığında kullanılabilecek bir kablosuz arka şebekesi bağlantısı içerebilir.

COD’ler ayrıca kalıcı baz istasyonunda – zarar görmüş ekipmanların geçici olarak değiştirilmesi olarak, planlı kesintiler sırasında ve sözleşmeler sırasında olduğu gibi kapasitenin arttırılması için de kullanılır.

İş

baz istasyonu çalışanlarına kule dağcıları veya iletim kulesi çalışanları denir. İletim kulesi çalışanları genellikle cep telefonu ve diğer kablosuz iletişim şirketleri için bakım ve onarım çalışmaları yapan 1.500 fit yüksekliğe kadar çalışırlar.

Casus ajansı kurulumu

Der Spiegel’e sızdırılan belgelere göre NSA, bir cep telefonu kulesini taklit etmek ve böylece cep telefonlarını izlemek için bir araç olarak kullanılmak üzere 40.000 $ “aktif GSM baz istasyonu” satıyor.

Kasım 2014’te Wall Street Journal, ABD Marshall’taki Teknik Operasyonlar Grubunun güçlü hücre kule sinyallerini taklit etmek için “kirletici kutular” olarak bilinen casus cihazlardan yararlandığını bildirdi. Bu tür cihazlar, ulaşılabilecek en güçlü sinyal olduğu için cep telefonlarının kuleye geçmesine neden olacak şekilde tasarlanmıştır. Cihazlar, uçaklar nüfusun yoğun olduğu alanların üstünde gezinirken, telefonlar hakkında veri toplayan etkili bir “dragnet” oluşturmak için uçaklara yerleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir