Baz istasyonu ve içindekiler

Baz istasyonu veya baz istasyonları tarihçesi

1. Giriş 

Hücresel cep telefonları (baz istasyonları verisi alan) ilk kez tüm dünyada piyasaya sunuldu. Ancak 1980’lerden beri kullanımları önemli ölçüde arttı. 2011 yılı sonuna kadar yaklaşık 5.98 milyar cep telefonu aboneliği (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği veya ITU 2011). Bu,% 87 oranında eşdeğerdir. 5,3 milyar cep telefonu aboneliğinden% 13 artışla, Bu hızlı büyüme, 2010 yılı sonunda daha fazla şebeke kapsama alanına izin vermek için birçok toplulukta kuleler.

Baz istasyonu veya baz istasyonları tarihçesi

Telekomünikasyon şirketlerinin yerleşimiyle ilgili halkın endişeleri de dahil olmak üzere yerleşim konularıda bir hayli arttı. Kuleler, özellikle de evlerin yakınında bulundukları zaman. Kısa bir tarihçe cep telefonu sistemleri ve kamuoyunun sağlığı da dahil olmak üzere yerleşim konuları EMF maruziyetinden kaynaklanan endişeler aşağıdaki bölümde özetlenmiştir. Bölümler 7-9 mevcut üç vaka incelemesi üç ülkede gerçekleştirildi (Yeni Zelanda, ABD ve İngiltere), cep telefonu kulelerinin mülk üzerindeki her iki etkisini de saptamak için değerler ve bu yapıların yerleşimine yönelik halkın tutumları. Hücresel Telefon Sistemleri ‘Hücre kulesi’ ile eş anlamlı olan ‘Baz istasyonu’ alıcı verici görevi gören bir elektroniksel mekanizmadır.

Baz istasyonları hakkında

Bazistasyonları, genellikle uzun çelik direkler veya kafes yapıları, radyo frekansı alan ve ileten destek antenleri (RF) sinyallerinin, bir dolabın tabanında depolanan ekipmana iletir. Kabindeki ekipman radyo vericileri ve alıcılar, DC güç ve redresörler, yedek piller ve baz istasyonu yönlendiricilerdir. Kabine bir yeraltı kablosu ile güç beslenir. Teknik açıdan doğru (BTS) ve İngilizce konuşan İngilizce İngilizce sino- Nym’ler ‘cep telefonu direği’ veya ‘baz istasyonu’ dur. Toplu olarak, bu aparat Bu kitap boyunca bir baz istasyonu olarak anılmaktadır. Cep telefonları, sofistike iki yönlü telsizler olup, quency (UHF) radyo dalgaları ile bilgi alışverişi. Bir cep telefonu ve düşük voltajlı bir alıcı-verici ağından geçen baz istasyonu bağlantıyı 800 MHz olarak görür. Baz istasyonları çok düşük güçte olduğundan, yalnızca birkaç yüz metre arasında değişen sınırlı bir coğrafi bölgeye (veya ‘hücre’) hizmet ederler. Telefon kullanımı, yüksek (örneğin kentsel alanlarda), kırsal alanlarda olduğu gibi, birkaç kilometreye yalnızca bir seferde sınırlı sayıda arama gerçekleştirdikleri alanlar. Zaman cep telefonu kullanıcısı bir hücreden taşıyor ve başka bir yere giriyor, Aramayı makul olarak devralır, böylece kontağın sürdürülmesine izin verilir.

Baz istasyonu ve cep telefonu

Bir cep telefonu görüşmesi başlatıldığında, telefon şebekeye en yakın baz istasyonu ile iletişim kurmak için radyo sinyallerinin kullanılması gerekir. Tüm hücre bir ağdaki telefon kuleleri ile kablolu veya mikrodalga ışınları ile birbirine bağlıdır, otomatik olarak bir hücreden diğerine geçilmesini sağlar. Cep telefonu siteleri de kamu telefon şebekesine bağlıdır, bu nedenle arayanlar diğer ağlara, şehirlere veya ülkelere erişebilir.

Baz istasyonu nedir?

Baz istasyonu mobil sisteminde yayın yapan yüksek dalga diyagramı ve mega frekans sistemi ile bilinen mobil verici (hücre kulesi) anlamına gelmektedir.

Baz istasyonu frekansı iletiminin gerçek kullanımı, yalnızca bir enerji miktarı, cep telefonu teknolojisini en verimli mevcut iletişim şekilleri. Ayrıca, televizyon ve radyo aksine her zaman tam güçle çalışan vericiler, daha büyük bir kapasite hücresi Birden çok verici bulunan kule, çıkışını kontrol edecek şekilde tasarlanmıştır; çağrı sayısını işlemek için gereken sinyal gücünü tam olarak sağlar O anda yapılmış olmak. Herhangi bir zamanda hiçbir arama yapılmazsa, baz istasyonu, bu nedenle, trans-trans- Mitterler sürekli olarak tam güçle iletirler.

Baz istasyonu trans-mitter

Baz istasyonu yalnızca herhangi bir çağrıya sınırlı sayıda ulaşabilir. Bir kez, bu limite ulaşıldığında cep telefonu sinyali şu kuleye aktarılır: Bir sonraki en yakın baz istasyonu. Mikro baz istasyonları veya dolgu siteleri kapasiteyi artırmaya yardımcı olur, ancak 100-200 m (328-656 ft )’lik sınırlı bir coğrafi aralığına sahiptir. Bu mini baz istasyonları, sokak direkleri veya trafik gibi yapılara anten takılır. ışıklar. Yoğun kentsel alanlarda birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır. geleneksel sitelerle. Mikro baz istasyonları sayısı gittikçe artarken, Bu kitapta özetlenen araştırmanın odak noktası olan makro baz istasyonlardır. Bunlar daha büyük ve daha yüksek olma eğiliminde oldukları için görsel olarak daha belirgindirler (15-90 m veya 49-295 ft) çevreleyen alanlara yeterli netlik kazandırmak için bazıları ağaçlara gizlenmeye çalışılırken çevreye göre gizlenmiş olsa da bazı bilirkişi veya araştıranlar tarafından bilinmektedir.

Baz istasyonu (1800 Megahertz)

Baz istasyonu 1800 Megahertz resimleri, 1800 MHz baz istasyonu resimleri, 1800 MHz frekans bandı baz istasyonları, baz istasyonu 1800 MHz fotoğrafları.

Baz istasyonu (İSKK)

İngiltere Sağlık Koruma Kurumu’na (2011) göre, Tekli makro baz istasyonu için tipik maksimum güç c. 5-10 W; ne zaman Bir anten üzerinde çok sayıda verici mevcut, toplam yayın gücü ancak c kadar olabilir. 100 W. Baz istasyonları, sinyalin çoğunu konik olarak iletmek üzere tasarlanmıştır yelpaze şeklinde kirişler yatay olarak veya yatay çizginin hemen altında dik açılar yere). Işınlar c noktasından yere ulaşır. 50-300 m (164-984 ft) kadar uzanır. Antenlerin altındaki radyo dalgası mukavemetleri ve Bu nedenle, kule tabanında yer seviyesinden çok daha düşüktür tabandan uzakta veya doğrudan en yüksek oldukları antenlerin önünde ancak mesafe ile hızla azalır. Başlangıçta tabandan uzaklaşarak, poz artar ve tekrar azalır. Maruz kalışta ilk artış anten ışınından gelen lobun kesiştiği noktaya karşılık gelir zemin. Örneğin, zemin üzerinde hücreden 7-10 m (23-33 fit) içeride kule, güç yoğunlukları yaklaşık 0.2 W / m2’dir ; 100 m (328 ft) dahilinde, güç yoğunluklar c olacaktır. 0.0003-0.005 W / m2  (Çevre ve Sağlık Bakanlığı 2000; Szmigielski ve Sobiczewska 2000).

Baz istasyonu ve hücresel şebeke

Cep telefonu operatörü, aboneleri için kapsama alanı ve kapasite sağlamak için bir hücresel şebeke (baz istasyonu) kullanmaktadır.

Tarihi

Baz istasyonuna olan ihtiyaç cep telefonunun tanıtımından kaynaklandı. teknoloji ve cep telefonu kullanımındaki büyüme, çünkü baz istasyonu yoksa şebeke sağlayıcısından cep telefonu alımı almak mümkün olabilir. Cep telefonu teknoloji yılda dramatik bir şekilde gelişti ve genellikle bölünüyor (birinci, ikinci, üçüncü vb.) nesiller halinde teknolojik gelişmeler ve yetenekler. Her nesil genel olarak 1980’lerde 1G, 1990’larda 2G ve böylece üzerinde. Birinci Nesil hücrenin ayırt edici teknolojik gelişimi önceki nesil telefonlar birden çok bas istasyonunun kullanılması idi ve Kullanıcı baz istasyonundan diğerine giderken çağrıları bir baz istasyonundan diğerine aktarabilme Bir konuşma sırasında hücreler. Bu yeteneği, insanların yaşadığı ve çalıştığı yerlerde baz istasyonlarının inşası sağladı.

Baz istasyonu veya baz istasyonları tarihçesi

Baz istasyonu 1980’lerde piyasaya çıkan ilk mobil alıcı vericisi hücresel ağ türünden elektronik mekanizmadır. Baz istasyonları radyasyon yaymaktadır.

Baz istasyonu yapımında ki büyüme

Baz istasyonu yapımındaki büyüme, cep telefonundaki büyümeyi yansıtıyor. Kullanım öyküsüne geri dönüp bakmak ilginçtir ki; nasıl değiştiğini ve cep telefonu pazarının inter-yıllar boyunca ulusal olarak nasıl genişlediğini daimi olarak öğrenmek çok zaman alacaktır. İskandinav olarak da bilinen Birinci Nesil 1 Eylül 1981’de ortaya çıkan Mobil Telefon Sistemi (NMT); Suudi Arabistan, dünyada ticari bir NMT başlatan ilk ülke oldu sistemi. NMT, cep telefonu devriminin başlangıç ​​noktası ve İsveç ve İskandinav ülkeleri bir tanenin üzerinde ön plana çıktı 10 yıl sonra Nordic bölgesinde milyon aboneye ulaştı (Mobilen50ar 2011). Cep telefonları İngiltere’de dahil olmak üzere, Baz İstasyonları, Türbinler ve İletim Hatları dahil 1980’li yıllar boyunca hızla çoğalmaya başladı.

Comments 1

  1. Ekrem Kaldıraç

    Baz istasyonu hakkında gerçekten çok güzel bir makale olmuş. Çeviriniz de çok güzel. Gerçi baz istasyonu denince akla ilk bu makale geleceği hiç şüphesiz. Baz istasyonu alıcı vericiden ziyade bazı işlevsel hizmetleri yerine getiren dalga diyagramı yüksek olan bir mekanizma…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir