Baz istasyonu zararlı mı değil mi?

Baz istasyonu zararlı mı değil mi?

Evvvet arkadaşlar,

Baz istasyonu zararlı mı adlı bir sorumuz var sizlere. Baz istasyonu gerçekten zararlı mıdır yani? Bence cep telefonları daha zararlı. Neden mi? İşte cevabı…

Baz istasyonları genellikle 900 MHz SDD için 10,26 V/m’yi, 1800 MHz SDD için 15.1’i geçemez. Yani ortalama 10 V/m’yi geçemez bu da doğru akıma eşittir. İngilizce de verici kulesi yani cell tower ya da base station olarak geçen Baz istasyonları bir android veyahutta iPhone işletim sistemi olan bir cep telefonunun sar değerinden daha az ışıma değeri yaymaktadır.

Baz istasyonları genellikle 800 MHz olarak 2G (Edge) teknolojisi olarak geçmişimizde gündeme oturmuştu. 800 MHz, 2600 MHz’ye nazaran daha az ışıma değeri yaymaktadır. Bunun nedeni ise daha az kullanıcı daha çok alandır.

Baz istasyonu sayısı arttıkça iletişim ve hayatın kolaylaşması da bir hayli artmakta değerli okurlarım. Baz istasyonları genellikle halk arasında çok zarar veren, öldüren, DNA hücrelerini değiştiren bir elektroniksel mekanizma olarak hafızalara yer etmiştir ve maalesef bu düşünce hala beyinlerde yer almakta olup insanlar yanlış bilinçlendirilmektedir.

Uluslar arası İyonlaşmamış Radyasyondan Korunma Komisyonu ICNIRP 40 V/m olarak sınırı belirlese de ülkemiz de 15 V/m’yi geçmemektedir. O halde bizim insanlarımız Türkiye’de baz istasyonları çok tehlikeli diyor ise yurt dışında nasıl yaşayacaklar çok merak ediyorum. Sizce de öyle değil mi? Yurt dışında 40 V/m de insanlar hiç bir şekilde etki altında kalmıyor ise ülkemizde bu radyasyon telaşı nedir? Cebinde 2 adet cep telefonu taşıyan ağabeyim sen neyin derdindesin? Bu çamur atma havadisi nedir değil mi?

Baz istasyonu ışıma değerleri ülkemiz de gayet normal olmasına karşılık, gündüz gözü fiber kablosunu çalıp içinde bakır olduğunu sanarak o fiber kablosunu yakanlar aramızda olduğu sürece Baz istasyonu hakkında gelişme sağlamamız mümkün müdür değerli okurlarım.

Baz istasyonları genellikle BTK’ya uygun ve sağlık raporlarına makul bir şekilde kurulur ve hiç bir şekil de sorun teşkil etmemektedir!

Umarım daha güzel günlere kavuşur ve her yöne açık bir toplum olmaya hazır oluruz. Türkiye ilelebet yükselecektir…

Emirhan BULUT

Comments 1

  1. Emre Kaan

    Gerçekten çok başarılı bir baz istasyonu makalesi olmuş. Köşe yazınızı beğendim. Baz istasyonu normalde zararlı değil tabiki. Çünkü bilime uygun bir şekilde dikiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir