Doğal diş beyazlatma yöntemleri

Doğal diş beyazlatma yöntemleri

Doğal diş beyazlatma yöntemleri

Bembeyaz ve sağlıklı dişler herkesi sağlıklı ve olduğundan daha genç gösteriyor. Ancak birçoğumuz yaptığımız bazı yanlış uygulamalar yüzünden dişlerimizin sararması sorunundan şikâyetçiyiz. Dişler yaşa bağlı olarak, hijyen kurallarına doğru olarak uyulmaması, fazla kahve, çay içilmesi ve başka birtakım nedenlerden dolayı sararabilir. Dişlerimizin mine tabakası hasar gördüğünde dişler sıcak, soğuk, ekşi ve benzeri gıdalara karşı daha duyarlı olur ve sararırlar. Bugünkü yazımızda sizlere dişlerinizi pırlanta gibi parlatacak ve evde kolaylıkla yapabileceğiniz pratik diş beyazlatma yöntemlerinden bahsetmek istiyoruz.

Doğal diş beyazlatma yöntemleri

Soda

Soda en çok bilinen doğal diş beyazlatma yöntemleri arasında yer alıyor. Biraz soda alıp sıcak suda karıştırın. Bununla ağzınızı ve dişlerinizi günde 3 defa gargara yapın.

Portakal kabuğu 

Doğal diş beyazlatma yöntemlerinden biri de portakalın kabuğunu kullanmaktır. Dişlerinize gece yatmadan önce portakal kabuğu sürün, sabah uyandığında ise su ile durulayın. Portakal içerdiği kalsiyum ve C vitamini sayesinde dişlerinizi hem beyazlatır hem de güçlendirir.

Çilek 

Şaşırtıcı bir yöntem de çilekle diş beyazlatmadır. Çilek dişleri beyazlatan C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Çileği ezerek püre hazırlayın ve dişlerinizi bununla temizleyin. 2 hafta boyunca günde 2 kez bu işlemi tekrarlayın.

Limon 

Limon sarı dişlerden kurtulmada çok etkili bir yöntemdir. Limon suyuna tuz ilave edip dişlerinizi gargara yapın. Dişlerinize limon kabuğu sürmek de doğal diş beyazlatmanın en iyi yollarından biridir.

Reyhan Otu

Reyhan dişleri beyazlatma özelliğine sahiptir, aynı zamanda diş eti hastalıklarının iyileştirilmesine de yardımcı olur. Taze reyhanı güneşin altında kurutun ve sonra ezip toz haline getirin. Hazırladığınız bu tozu dişlerinize sürün. Ya da üzerine hardal yağı ekleyerek diş macunu hazırlayabilirsiniz.

Kömür

Eski insanlar dişlerini beyazlatmak için odun kömüründen yararlanırlarmış. Diş macununu kömürle karıştırıp dişlerinize sürün.

Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit hafif beyazlatma özelliğine sahiptir ve dişlerinizin üzerindeki sarı lekeleri yok edecektir. Dişlerinizi bununla gargara yapın, ancak yutmamaya dikkat edin.

Muz kabuğu

Dişlerinizi günde iki kez 5 dakika süresince muz kabuğu ile ovun. Potasyumla zengin olan muz kabuğu dişlerinizi beyazlatır.

Comments 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir