Google pagespeed nedir? Google page speed nedir?

Google pagespeed insights ve Google pagespeed nedir?

‏Google pagespeed nedir ya da Google page speed nedir? Google PageSpeed insights ne anlama gelmektedir? Webmaster arkadaşlar neden pagespeed sistemini tercih etmektedirler.

İşte cevabı…

Arkadaşlar bildiğiniz üzere Google tarafından yapılmış olan ve büyük ilgi gören bu çalışma internet adreslerini açılmaya başlandığı ilk zamandan bu yana tercih edilir olmuştur. İlk çıktığı zaman sanırımca sadece sıkıştırma aktif idi. Yani web adresinde sıkıştırma aktif ettiğiniz an sıkıntı bitiyordu. Sonralarında panda güncellemesi gibi şeyler webmaster arkadaşların işini bir hayli zorlaştırdı. Ama bunu zevk ile yapan bazı webmaster arkadaşlar tabi ki emeğinin layığını aldılar.

Google pagespeed insights ne demek Türkçe?

Page speed veya pagespeed ne anlama gelmektedir

Google pagespeed sitenizi hızlandırmak için sunduğu fırsatlar ile sizi internet medyasında bir popüler yapabilir.

Google pagespeed insights Türkçe’ye tercüme olmuş şekli ‘Google sayfa analizi’ olarak geçer. Insights anlayışlı, anlama ve kavrama anlamına gelmektedir. anlama ve kavramanın webmaster kategorisine tercüme olmuş şekli ise analizdir.

Google pagespeed ne işe yaramaktadır?

Page speed nedir, pagespeed nedir?

Google pagespeed nedir, google page speed nedir veya google page speed insights ne anlama gelmektedir ile ilgili bir makale. Tıkla ve oku…

Google pagespeed insights genellikle Google güncellemelerinin bir kısmının olduğu yani hız ve mobil uyumluluk gibi kavramlarının olduğu bir sistemdir. Pagespeed oranınız ne kadar yüksek olursa web adresiniz o kadar gelişir. Öte yandan pagespeed ya da page speed işlemlerinizi büyük bir titizlikle yaptığınız vakit web adresinizin seo rakamı büyük bir ölçüde artacaktır. Genellikle webmaster arkadaşların ilgi odağı olması da gözlerden kaçmamaktadır.

Google pagespeed ayarlarını nasıl yaparım?

Google pagespeed nedir, google page speed nedir veya google page speed insights ne anlama gelmektedir ile ilgili bir makale. Tıkla ve oku…

Google pagespeed nedir? Google page speed nedir?

Google Pagespeed günümüz de webmaster arkadaşların ilgi odağı ve geliştiricilerin göz bebeği olan bir sistemdir.

Google pageSpeed ayarlarını ön sayfaya çıkan verilerden yapmanız sizin için en nicelikli ve mantıklı olanı olacaktır. Nitekim pagespeed ayarları genelde tek koldan yürütüldüğü için sizin için pek bir sorun teşkil etmez. Bu demek oluyor ki siteniz tek bir ip adresinden inceleniyor büyük ihtimalle.

Google pagespeed rakamları çok yüksek ama sitem geç açılıyor?

Google Pagespeed günümüz de webmaster arkadaşların ilgi odağı ve geliştiricilerin göz bebeği olan bir sistemdir.

Google pagespeed nedir? Google page speed nedir?

Google pagespeed değerleri günümüz de webmaster gibi ve webmaster forumlarının göz bebeği olmuştur.

Google pagespeed değerleri yüksek dahi çıksa sitenizin sadece alanadıismi.alanadı kısmı yüksek saniye de açılıyor ise. Sitenizin sunucu yükünü azaltmak için bekleme ayarları açık kalmış olabilir ya da sunucunuzun değerleri düşük olabilir. Sağlam bir host firmasına geçmeniz ya da tam bir şekilde ayarları geliştirmeniz gerekmektedir. 100/100 pagespeed skoru olan bir sayfanızın hızı en fazla 1000 milisaniye (ms) yada 1 saniye (s) olacaktır. Sayfa boyutu 250 kilobayt (kb) olacaktır.

 

Comments 16

 1. Erkan Kala

  Google Pagespeed nedir gerçekten arkadaşım ya. Bütün bu sonuçları yapıyoruz ama site hala yavaş. Gerçekten Google Page Speed bu işi biliyor mu. Google pagespeed insights adlı şey çıkarmışlar. Bakıyoruz uygun değil. Yani ne bileyim arkadaş herkes başka. Google sonumuzu hayretsin. Webmaster arkadaşlarin darısı başına.

  1. İdil Kuş

   WordPress tabanlı web siteleri için size önerebileceğim bazı şeyler var. Google pagespeed insights zaten sizin için birebir. Sıkıştırma (GZIP) ya da deflate gibi kodları . htaccess dosyanızı eklemeniz lazım. Webmaster arkadaşlar zaten hazırcı artık. Mekke desen makale özgürleştirici kullanır, tema desen warezini kullanılanır, SEO performans desen eklenti kullanır. Google pagespeed insights e Google adsense gibi şirketler bunları son zamanlarda fark ediyor ve el atıyor. Hakkıyla gelene yüksek imkan sunuluyor merak etmeyin hocam. Google pagespeed insights ya da Google optimize (Google optimizasyon) gibi sistemler kullanmaya devam edin.

 2. Hayrettin Küçük

  Google pagespeed insights bence en mantıklı ilerleyen ve gayet güzel sonuçlar veren bir sistem. Tabi ki sizi yoracak. Çünkü sıkıştırma ve diğer işlemleri webmaster arkadaşlar yaparken çeşitli eklenti veya kodlara yöneliyorlar. Sunucular aslında sağlam ama yetmiyor. Pagespeed nedir başlığınız da gayet uymuş. Sizi tebrik ederim.

 3. Salim halı

  Pagespeed nedir sizce de. Kardeşim adamlar ne güzel sistem yapmışlar. Fevkalade bir sistem. Gerçi bazı kişiler bu sistemi her ne kadarda eleştirse de bazıları kinayeli konuşuyor. 50 mobil 90 masaüstü verisi hiç güzel olmasaydı da mobil olarak ben 1 saniye de masaüstü olarak 4 saniye de açıyorum diyorlar. Nerede geri kalmış adam varsa dolmuş. Yahu 90 puan olan masaüstü verisi için sen nasıl kalkıp 4 saniye dersin bre cahil. Makaleniz çok açıklayıcı olmuş. Google pagespeed insights zaten hayatımızı kolaylaştıran en önemli unsur. Google pagespeed olmasaydı bakalım siteler nasıl hızlandırılırdı…

 4. Ayşe Karan

  Google pagespeed değerleri neden düşük diyen arkadaşlar. 1 ay site kurmuşsunuz ben webmasterim diye geçiniyorsunuz. Sonrada gelip atar yapıyorsunuz. Siz kaliteli webmaster değilseniz sizi Google ne yapsın. Biz 6-7 yıllık webmasteriz. Sonra adam pagespeed nedir desen bilmez, Google pagespeed insights desen birinden duymuştur. Allah sabır versin.

 5. Mustafa Bülent KARA

  Google pagespeed insights ya da pagespeed nedir adlı soruların cevabını bilmeyen arkadaşlar bu makaleden öğrenebilir. Bana da gayet açıklayıcı geldi. Js ve CSS kodlarını hızlandırıcı şeyler de eklerseniz çok güzel olur. Pagespeed nedir gerçekten çok mükemmel bir dille ve yalın dille anlatılmış. Resimler de HD ve kaliteli. Wmaracı forumunda da yazılarinizi forumda okumak isterim. Webmaster olmak bunu gerektiriyor sanırım. Pagespeed nedir sorusu zaten akıllarda 2000’li yıllardan beri yer almakta ve hala akılları kazımakta. Site sıkıştırmayı aktif etmek için .htacces dosyasınına sıkıştırma kodlarını ilave ederek bunun üstesinden gelebiliriz. Siteniz de çok hızlı bu arada. Tam bir pagespeed makalesi. Teşekkürler ?

 6. Ayşe Irmak

  Google pagespeed hakkında detaylı bilgi sahibi değilim. GTmetrix kullanıyorum ve hoşnutum. Google’da kullanılan her şeyin Google’da yararı olduğunu düşünüyorum. Mesela Google reklamlar için konuşursak çok aşırı bir şekilde az ücret veren ama webmaster arkadaşlarin gözünde bayağı büyük gözüken hatta büyük bir kurtuluş, web adresi için bayağı önemli bir şey zannediyorlar. Google pagespeed nedir desen bilmez. Gerçi hayatta fazla gözükmüyor böyle şeyler. Forum sitelerinde hepsi şuan var. Eskiden Google pagespeed insights’de böyle şeyler bulunmazdi. Google pagespeed insights hayatın önemli bir parçası olmuş web adresler için. Hayırlısı olsun bakalım

 7. Kenan SAĞLAM

  Google pagespeed nedir dersek zaten aklımıza otomatik olarak Google’nin bize yapmış olduğu önemli bir test aracı gelir. Bu test aracında web adresinizin değerini hız ve SEO uyumluluğu bakımından önemli olduğunu belirtir. Vermiş olduğu skor tablolarını ise Google pagespeed insights test aracının meşhur tablosu üzerinde görebilirsiniz. Google pagespeed nedir derseniz artık bu makaleyi görmeniz mümkün olacaktır. Çünkü anlatmış olduğunuz bilgiler tam anlamıyla webmaster görevi gören kişilere ve yeni webmaster olacak arkadaşlarımıza müteakip etmektedir. Pagespeed gücünü anlamak her zaman biz webmasterlerin işidir (!)

 8. Serkan KÜÇÜK

  Google pagespeed insights nedir ya da Google pagespeed nedir anlamına gelen bu makaleyi büyük titizlikle okudum ve yorumunu yapıyorum:
  1) Google pagespeed insights’de verilen metinler az değil çoktur.
  2) Google pagespeed sıkıştırma için hazır değil.
  3) Google pagespeed skoru yüksek ama web adresim yavaş diyen arkadaşlar haklı.
  4) Google pagespeed nedense sadece Türkiye de gelişmemiş bir şekilde neticede.
  5) Google pagespeed insights değerlendirilmelidir.

 9. Mert AKÇA

  Google pagespeed insights değerleri hakkında tabiki fazla üstünde durmamız lazım. Çünkü detaylı olarak bazı şeyler bilinmeyen kısmında olsa da x’in matematik de bulunduğu gibi Google pagespeed insights zaten webmaster ışığı gibi. Sıkıştırma (GZIP) ve deflate gibi ayrıca tarayıcı önbellekleme (browser cache) gibi olayları tamamen yapan ek olarak js ve CSS kodlarını hızlandıran (optimize eden) bazı destek veren şeyler var. Mesela Google pagespeed insights nedir ya da Google pagespeed nedir gibi şeyler bu ülkede çokça merak edilen şeylerdir. Bu özgün ve SEO uyumlu makale de çok güzel belirtmişsiniz. Teşekkürler

 10. Seçil AKIN

  Arkadaşlar tamam benim web adresimde Google pagespeed insights olarak yüksek skorlar ait ama GTmetrix gibi sitelerde az sonuç çıkıyor, ya da GTmetrix gibi sitelerde yüksek sonuç çıkıp Google pagespeed insights de az sonuç çıkıyor. Aklım etmiyor artık. Dün webmaster misali web adresimi iki saat düzenledim ama olmadı. Ne yapmam lazım. Google pagespeed insights aracı yeterli kalmıyor. Başka şeylere yönelmeliyim. Web site tabanım WordPress tabanlı olduğu için temaları nasıl optimize etmem lazım. CDN kullansam Google pagespeed insights de yüksek skor alır mıyım?

  1. Kazım Akçay

   Evet Google pagespeed insights araçları zaten meşhur.
   Siz 2.makalenizi ne zaman yayınlayacaksınıx Emirhan Bey?
   Google pagespeed insights bu tür şeylere layık bir sistem. Zaten Google pagespeed insights hakkında bir çok öğrenmemiz gereken şeyler var. Umarım web site hakkında uzun zamanlı çalışma ile alakalı prensipler ve bilgiler öğreniriz. Web adresi hakkında zaten bilgisi olan çok az kişi var. Sıkıştırma ve oluşturmayı önleyici js ve CSS kodlarını kaldırma gibi işlevleri de paylaşırsanız çok güzel olur. Makaleniz Google pagespeed insights de başarıyı hak ediyor. Google geliştiricisi olarak size başarılar diliyorum.
   Google pagespeed insights developers

 11. Erkan Peri

  Merhabalar,
  Google PageSpeed insights hakkında makaleniz gerçekten takdire şayan bir biçimde hazırlanmış ve yazılmış. Google pagespeed teknolojisi zaten hali hazırda olan bir sistem. Google pagespeed nedir derseniz aklınıza Google gelir. Google pagespeed insights ya da Google optimize gibi sistemleri denememiz lazım. Gerçekten bu tür sistemler hem kod bilgimizi hem de Google tarafından üst sıralara taşınmamızı sağlayacaktır. Google Türkiye .tr domainlere daha çok önem veriyor global harici. Sizde .com.tr ve ODTÜ (Orta doğu teknik üniversitesi)’ye saygınızdan bu alan adını tercih ettiniz sanırım. Google pagespeed insights yolunda bütün arkadaşlara başarılar…

 12. Melike HUZUR

  Google pagespeed insights gerçekten güzel bir web sitesi optimize eden bir araç. Web sitenix mobilde 97 değer de, masaüstünde yani laptop da 90 değerinde. Siz gerçekten dahi bir sonuç yakalamışsınız. Sizi tebrik etmek lazım. Umarım nasıl yaptığınızı bize açıklarsınız. Baz istasyonu ve Google pagespeed insights hakkında araştırmalar yapıyorsunuz. Google pagespeed nedir kelimesinde de bayağı üst sıralara gelmişsiniz. Gerçekten hakikatler doğruyu söyler
  Umarım Google pagespeed insights, güncel Google algoritmasına tamamen bağlı kalır ve webmaster arkadaşlar sıkıntı çekmez.

 13. Ahmet ÖZDİLEK

  Google pagespeed insights genellikle Google optimize, Google optimizasyon gibi hatta Google performans aracı olarak nitelendirilen önemli bir web site aracıdır. Google pagespeed nedir derseniz de aynı sonuca varırsınız. Google page speed gerçekten webmaster için olmazsa olmaz. Google pagespeed insights zaten sonuç olarak site hızlandırıcı olarak geçer. Google page speed dilerseniz sizi uçurur dilerseniz sizi yerin dibine kadar götürebilir. Google page speed güveni nasıl derseniz tartışılır. Zaten Google pagespeed insights adlı web site hız testi aracı %99,99 doğru sonuç verdiği için Google optimize için vazgeçilmez bir araçtır. Google optimize istiyorsanız Google pagespeed insights tercih etmenizi tavsiye ederiz. Makalenizi okuduğum zaman bazı bilgileri açıklamamışsınız. Google pagespeed insights’de nasıl bu kadar yüksek skor alabiliriz, bunun hakkında da sizden kapsamlı bir makale bekliyorum. Bu arada page speed skorunuz çok güzel. Tebrikler.
  Hayırlı günler dilerim…

 14. Sina and Frank

  As a way tо be sucсessful with freеlancing,
  it is essentiɑl to ƅe seⅼf-disciplined, motivated,
  and ᧐rganized. When you elect to take the route ⲟf freelancing, you have to tο be ablpe to seek and obtain potential jobs, be ѵery
  effective in scheԁᥙling your time, and havbe good matһ еxpertise for the aim of
  billіng and taxes.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir