Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları

Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları

Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları

Kabızlık herkesin zaman zaman karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Birçok durumda kişilerde kabızlığın nedeni yanlış beslenmedir. Beyaz ekmek, beyaz undan pişirilmiş çeşitli ekmekler ve unlu mamuller, yağlı et ve balık bulyonları, kızarmış ve tuzlu gıdalar, koyu çay, çikolata, makarnaları ve benzeri besinlerin sürekli tüketimi kişilerde kabızlığa neden olabilir. Bunun aksine ise meyve ve sebze, süt ürünleri, kuru meyveler, yeşil çay, papatya çayları kabızlıktan kurtulma konusunda ve kabızlıkla aktif olarak mücadelede kişilere çok iyi yardımcı olur.

Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlıktan kurtulmanın yolları nelerdir? Tüm detaylar bugünkü yazımızda yer alıyor.

1. Sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı bal ilave edilmiş 1 bardak ılık su için. Bu bağırsakların etkinliğini geliştirir. Genellikle kabızlığı olan kişi çok sıvı tüketmelidir; yeşil çay, normal su, evde yapılmış çeşitli kompostolar içilebilir. Siyah çay, gazlı gazozlar, kola ise kabızlığa iyi gelmeyen içeceklerdendir.

2. Karabuğday, kahverengi pirinç, yulaf gibi tahıllarda hazırlanmış olan çorbalar kabızlığa iyi gelen gıdalar arasındadır. Bu tür tahılları sütle değil suyla pişirmek gerekir. Pirinç lapasını çok pişirmek gerekmez. Yaklaşık olarak on dakika süresince pişirin, sonrasında ateşten alın ve bir tülbende sarın. Lapayı tüketeceğinizde 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin. Çorbalara taze veya kurutulmuş meyveleri de ekleyebilirsiniz. Örneğin: kuru üzümü akşamdan sıcak suda ıslatın. Sabah yulaf ezmesini lapa olarak pişirin. İçerisine akşamdan ıslatılmış kuru üzüm ekleyin.

3. Kabızlıktan kurtulma konusunda sebze salatalarını da kullanabilirsiniz Çeşitli sebze salataları bağırsakları iyi çalıştırıyor. Pancar pişirin, rendeden geçirin, ince doğranmış siyah mürdüm eriği kurusu ve zeytinyağı ekleyin. Havuç, lahana, elma ve yeşillikleri doğrayın, zeytinyağı ve yarım limon suyunu ekleyin. Dolmalık biberi, salatalık, domates ve yeşillikleri doğrayın, ince doğranmış yağı az olan beyaz peynir ve zeytinyağını ilave edin.

4. Yağı az olan süt ürünleri kabızlıktan kurtulma konusunda bağırsakların çalışma verimini artırır. Bu süt ürünleri beslenme menüsünde her gün olmalıdır. Kalıcı kabızlık sırasında en etkili araçlardan birine yer veriyoruz: 1 bardak kefir ile 1 çorba kaşığı zeytinyağı karışımı. İkisini iyice karıştırın ve yavaş yavaş için.

5. İncir, siyah mürdüm eriği kurusu, kayısı kurusu, kuru üzüm kabızlığa ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak bu rahatsızlıkla mücadelede çok iyi sonuçlar verir. Meyve kurularını akşamdan sıcak suda ıslatın, sabah ise çorbalarınıza ekleyin. Kabızlıktan kurtulmanın yolları arasında kuru meyveleri demleme yöntemi de yer alıyor. Hepsinden 5 tane olmak üzere siyah kuru erik, incir, kayısı kurusu, 1 avuç kuru üzümü alın ve 2 litrelik sıcak su ile demleyin. Elde ettiğiniz çaya 1 tatlı kaşığı bal ilave edilebilir.

6. Papatya çayı bağırsaklara çok iyi gelir, kabızlık sorunu çeken kişileri şişlerden ve gazlardan kurtarmaktadır. 1 çorba kaşığı papatya otunu 1 bardak kaynar suda demleyin, süzün ve akşam yatmadan önce yarım bardak için. Bu çaya 1 çay kaşığı bal da ilave edilebilir. Papatya çayı ayrıca kişinin sinir sistemine olumlu etki eder ve yatıştırır. Kabızlık ise birçok durumda insanlarda stresin zemininde gelişir.

7. Buğday kepeği bağırsakların faaliyetini çok olumlu etkiliyor. 1 çorba kaşığı buğday kepeğini akşamdan 1 bardak suda ıslatın, sabah karıştırın ve için. Buğday kepeğini ayrıca çeşitli salatalara ve çorbalara da eklemek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir