Lisede YGS-LYS tavsiyeleri (@ygslys_calisma) hesabından

Lisede YGS-LYS tavsiyeleri (@ygslys_calisma) hesabından

11. sınıfa geçenler

11. sınıfa geçenler

Bu sene 11’e başlayacağım hedeflerim var bir şeyler yapmak istiyorum ne yapmalıyım?? Sorusu en çok gelen sorulardan sadece birisi iste bu sorunun cevabini vermeye çalışalım.

MF’ciler için:eğer ki okul açılana kadar YGS matematiği ve geometriyi bitirirseniz çok çok iyi olur herkesten bir adım önde olursunuz hem YGS mat ve geometriyi bitirirseniz size 11’in matında da çok büyük bir etkisi olur. 11’in matematiği demek de ayni zamanda sana 12’nin matematiğini getirir ve LYS matematik demek sizi hedefinize taşır. Ama sakın şöyle bir hata yapmayın yazın bitirmedim okul başlayınca bitireyim demeyin çünkü 11 her zaman daha önemli . okul açılana kadar ne yaparsanız kardır ha eğer bitirdiniz arada bir deneme çözebilirsiniz bir zararı olmaz.
Şimdi mühendis olmak isteyenlerde şöyle bir şey var fizik daha çok etkiliyor o yüzden 11’in matematik geometri ve fiziğine asılması onu hedefine taşır.kimya ve biyoloji da tabi ki çalışılması gerek.
Tıp isteyenler de fen konularına ayni oranda çalışmaları gerek ama şöyle bir gerçek var fiziği 11’de öğrenememesi 12’de zorlar kimya biyoloji o kadar zorlamaz yani kısacası tıp ve mühendis adayları için de fizik önemlidir.
TM’ciler için Tm’ciler de iki durum var 11’de edebiyat çalışıp LYS’ye kadar unutan 11’de edebiyata çalışıp unutmayan. O sizin hafızanıza kalmış tabi ki ama sakin benim hafızam iyidir unutmam deyip de matematiği erteleyip edebiyata çalışmayın önce matematik  her zaman. TM’cilerin işi MF’cilere göre daha kolay okula kadar YGS matematik geometri bitirse yeterli. 11’de de mat geometri edebiyat çalışsa yeter. Ama şöyle bir gerçek var eğer 9 10 da fen görmedi ise yani iyi değilse fen bilgisini 11’de gördüğü fen bilgisi ona YGS’de isine yarar haberiniz olsun.

10. sınıfa geçenler

10. sınıfa geçenler

10. sınıfa geçtim şu anda ve okul açılınca ne yapmalıyım.

MF ve TM fark etmez okul açılana  kadar 9. sınıfı tekrar etse yeter zaten.
Okul açılınca da 10. sınıf konularına güzel bir şekilde çalışsa tamam iste. Ekstra bir şeyler eyler yapmanıza gerek yok. Eğer 9’da sağlam çalıştıysanız simdi çalışmasanız bile olur ha çok istiyorsanız matematik geometri çalışın.
Ben 9’da 10’da konularımı okul zamanında iyi bitirdiğim için yazın çalışmama gerek yoktu.
Simdi soruyorsunuz 10. sınıfa geçtim çalışmalı miyim onu ben değil sen bilirsin eğer ki 9’da ki konuları eksikse çalış hedefin yüksek ve çalışmayı severim diyorsan çalış ama sıkılırım diyorsan şu anda çok zorlamanıza gerek yok yoksa 10. sınıf yarim kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir