Page speed nedir, pagespeed nedir?

Page speed nedir, pagespeed nedir?

Sitenizi ayakta tutmak için Google ile aranızı iyi tutmanız gerektiğini herkes az oldukça biliyoruz. Burada bu amacın bir parçası olan Google PageSpeed aracından bahsedeceğim. Siteniz oldukca mu yavaş açılıyor ? Hedef kitleniz bu yüzden sitenizi çabuk terk ediyor olabilir.

Sitenizin sayfaları ara sıra fazlaca yüklü dosyaları çağıyor olabilir. Bunlardan kurtulmalı ve amaca hizmet adında fazlaca dikkatli davranmalıyız.

SAYFANIZIN YÜKLENME SÜRECİ

Bir web sitesinin herhangi bir sayfasının açılma süresi bir oldukça etkene bağlı olabilir. Javascript , Css ve fotoğraf dosyalarınız bunların önderlik yapar. Her sayfanız için bu dosyaların bir çağırılma süreci mevcuttur. Bunların boyutlarını küçültme konusunda muhtelif araçları kullanırız. Google PageSpeed aracı burada devreye giriyor. Oldukça kolay bir arayüze haizdir ve yapmanız gerekenleri oldukca sade bir dille anlatıyor.

GOOGLE PAGESPEED INSIGHTS

Google PageSpeed’i bu adresini kullanarak açılan sayfadaki kutucuğa sitenizin adresiniz yazarak ve “Analiz Et” butonuna tıklayarak başlayabilirsiniz.

Google PageSpeed İnceleme – Adım 1

Açılan sayfada sayfanız hakkında detaylı bilgileri gösteren bu pencerede düzeltmeniz ihtiyaç duyulan kısımlar ve sayfanızın PageSpeed puanı gösterilmektedir. Burada listelenen sorunların hepsini açıklamamız birazcık uzun süreceğinden kimilerine anlatacağız.

Fotoğraflardan da gördüğünüz şeklinde yüzde 90 olumlu netice aldığımız masaüstü puanında yüzde 10 luk bir sorun görünüyor. Bu puanı Yüzde 100 yapmak için çok fazla uğraşmanız gerekmektedir. Aldığımız sorunları başlıklar halinde açıklamak gerekirse ;

Google PageSpeed İnceleme – Adım 2

DÜZELTMEYİ DÜŞÜNÜN !
“Nasıl düzeltileceğini göster” linkine tıkladığımız zaman alt bölümde sorunların nasıl giderileceği hakkında detaylı bilgiler listelenmektedir.

Css Yayınını Optimize Et seçeneğinde sayfanızdaki CSS içeriğinin bazılarının kullanılmadığını ve harici bir css dosyası şeklinde veya sayfa içi css şeklinde bu problemi düzelteceğinizi anlatmaktadır. 7 Kural Başarılı başlığının altındaki “Ayrıntıları Göster” butonuna tıkladığımızda iste PageSpeed kurallarında başarıya ulaşmış sonuçlarınızı listeliyor. Bunlar

Kısaca PageSpeed ‘ in Masaüstü için negatif puan verdiği durumlar şu şekilde ;

Oluşturmayı önleyen JavaScript , CSS kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın
Tarayıcı önbelleklemeden yararlanın
Resimleri optimize edin
Açılış sayfası yönlendirmeden kaçının
CSS’yi küçültün
Görünür içeriğe öncelik verin
HTML’yi küçültün
JavaScript’i küçültün
Sunucu yanıt süresini kısaltın
Sıkıştırmayı etkinleştirin
Mobil için verilen sonuçlar ne kadar Masaütü neticeleri ile ilgili olsa da burada daha dikkatli olmalıyız. Çünkü kullanıcının mobil ağ üstünden sitemize erişmesi niteliğinde web hızı daha düşük olacağından fazlalıklardan kurtulmamız icap ettiğini göstermektedir.

Google PageSpeed İnceleme – Adım 3
Bu başlıkta iste mobilden sitemizi ziyaret eden kullanıcının sayfamızı etkili kullanmasını yayınlayan başlıklar listelenmektedir. Bunlar ;

Eklentilerden kaçınma
Görünümü yapılandırın
Hafifçe vurma hedeflerini boyutlandırın
İçeriğin boyutunu görüntülenmeye gore ayarlayın
Okunabilir yazı tipi boyutu kullanma

Anahtar kelimeler: Page speed nedir, page speed, pagespeed, pagespeed nedir, page speed insights

Comments 1

  1. Erkan Peri

    Google page speed insights hakkında bayağı başarılı haberler veriyorsunuz.
    Google pagespeed insights ya da Google page speed insights aracını anlamak her yiğidin harcı değildir hatta kimsenin anlayabileceği bir şey değildir. Çok zor bir sistem. Google bile 100/100 yapamadı kendi sisteminde. Bunu yapmak ve başarmak bir mertlik gerektiriyor. Sizden Google page speed nedir ya da Google page speed insights nedir ile alakalı makaleler bekliyoruz. Umarım başarılı olursunuz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir