TYT Matematik Fonksiyonlar Testi

TYT Matematik Fonksiyonlar

TYT Matematik Fonksiyonlar

Sizlere TYT Matematik Fonksiyonlar yani 9. sınıf matematik ve 10. sınıf matematik dersi içeren Fonksiyonlar konusunu kısaca özetleyen bazı sorular yazacağım.

TYT Matematik Fonksiyonlar konusu bilindiği üzere aşırı yoğun ve uzun soluklu bir konudur. Matematik Fonksiyonlar konusu ise zaten baştan başına bir çile gibi gözükse de fonksiyonlar aslında Matematik için bir deney veya başlangıç değildir, Matematiğin özü ve hayatın genel ifadesidir.

Fonksiyonlar hakkında kısa bir özgün tanım yapar isek, Fonksiyonlar tanımdan (işlemden önce) görüntüye (işlemden sonra) giden bir yolun bütününe verilen ad.

Nitekim fonksiyon konusu her ne kadar da kafa karıştırıcı olsa da mantığını oturtur isek her şey çözülecektir..

Eğer ki fonksiyon konusunda sıkıntı çekiyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz püf nokta ve soru zengini bu makalede yararlanabilirsiniz.

Örneğin bir Sabit fonksiyon formülü f(x) = c‘dir.

Bazı soruları bu formüle müteakip, bazı soruları ise teknik açıdan düşünmeye ve formülü yorumlamaya dayalı çizebilirsiniz. Mantık aynı fakat yorumlama yeteneği gelişmiş olan bir kimse için fonksiyon konusu içerisinde çözemeyeceği soru yoktur.

9. sınıf ve 10. sınıf da temel olarak işlenen ve görülen Fonksiyonlar ileriki sınıflarda Türev, İntegral olarak gelişmiş bir vaziyette karşımıza çıkacaktır. Nitekim bu soruların tabanı yinede 9. sınıf ve 10. sınıf da temel olarak alınmaz ise çok büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalabiliriz.

Örneğin bir birim fonksiyon formülü f(x) = x ise bu formüle dayalı bütün soruları yorum yeteneği olmaksızın yapabilirsiniz. Soru karmaşık bir vaziyet gibi gözüküyor ise yorum yeteneğinizi gösterme vakti orada başlamış demektir.

Sabit Fonksiyon, Bileşke fonksiyon, Birim fonksiyon vb. gibi ana 4-5 konudan seçici sorular oluşturdum. Orta-Kolay arası sorular.

Not: Soruların çözümleri bir sonraki paylaşımda yer alacaktır.

Not: Sorular tamamen özgündür ve hiç bir yerde yayınlanmamıştır.

TYT Matematik Fonksiyonlar 1

TYT Matematik Fonksiyonlar 1. soru ve TYT Matematik soruları

TYT Matematik Fonksiyonlar 2

TYT Matematik Fonksiyonlar 2. soru ve TYT Matematik soruları

TYT Matematik Fonksiyonlar 3

TYT Matematik Fonksiyonlar 3. soru ve TYT Matematik soruları

TYT Matematik Fonksiyonlar 4

TYT Matematik Fonksiyonlar 4. soru ve TYT Matematik soruları

TYT Matematik Fonksiyonlar 5

TYT Matematik Fonksiyonlar 5. soru ve TYT Matematik soruları

Comments 2

  1. Sude ÖZÇELİK

    TYT Matematik Fonksiyonlar gayet güzel anlatılmış büyük bir kısmı. Tek ve çift fonksiyon ile ilgili çalışma bekliyorum. Gerçi TYT Matematik için ideal bir yazı türü. Tutar..

  2. Selin KURNAZ

    TYT fonksiyonlar konunuzu çok beğendim. Çokgenler ve Dörtgenler ile ilgili 10. sınıf, üçgenler ile ilgili 9. sınıf paylaşımlarınızı bekliyorum 🙂 Teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir