Yumurtanın faydaları nelerdir?

Yumurtanın faydaları nelerdir?

Yumurtanın İnanılmaz Faydaları

Sabah kahvaltılarımızın vazgeçilmez ve doyurucu besin ögesi olan yumurta içerdiği besin öğelerinin faydalarından dolayı herkes tarafından sevilir. Son yıllarda yumurta ile ilgili yapılan çok sayıda bilimsel çalışma yumurtanın faydalarını ortaya koymuştur ve uzmanlar tarafından gelişim çağındaki çocuklar başta olmak üzere sağlıklı beslenmek isteyen herkese yumurta tüketimi önerilmektedir. Bugünkü yazımızda sizler için yumurtanın faydaları konusuna değinecek ve yumurta neye iyi gelir sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Yumurtanın faydaları nelerdir?

Beyin sağlığı açısından vazgeçilmezdir

Yumurta içerinde yer alan kolin maddesi ile zengindir. Bu madde aynı zamanda beyin sağlığını koruyor. Yumurta sarısının içeriğinde bulunan folat maddesi ise sinir hücrelerini koruyarak beyni düzgün çalışmaya zorlar.  Ayrıca yumurtanın içindeki B12 vitamini sinir hücrelerinde oluşan sorunlarla savaşır.

Yumurta kemikleri güçlendiriyor

D vitamini yönünden zengin olan yumurta vücutta kalsiyumun dengelenmesine ve aynı seviyede olmasına yardımcı olur. Bildiğimiz gibi vücutta kalsiyumun varlığı kemik sağlığı açısından özellikle kemiklerin güçlendirilmesinde önemlidir.

Vücut ağırlığını korumakta yardımcı olur

Yumurta neye iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı ise içeriğindeki proteinden dolayı müthiş bir gıda olan yumurta kaslı bir ağırlığa sahip olmak isteyenler tarafından çok yenebilir. Yumurta yemek insanı tok tuttuğundan dolayı fazla yemek yemekten korur. Böylece kişi normal kiloda kalıyor.

Tırnak ve saç sağlığını güçlendirir

Yumurta sadece tırnaklara faydalı değil, aynı zamanda saçların güzel ve güçlü görünmesine yardım eden aminoasitten oluşur. Ayrıca içerdiği demir, çinko ve selenyum da tırnak ve saç sağlığı için aynıca faydalı olmaktadır.

Görme için faydalıdır 

Zeaksantin ve lutein adlı pigmentler göz sağlığının korunması için faydalıdırlar. Bu maddeler gözü katarakttan, ultraviyole ışınların zararından ve bir diğer adı sarı nokta hastalığı olan makula dejenerasyonundan korur.

Meme kanseri riskini azaltır 

Yumurtanın faydaları arasında yer alan önemli bir madde ise kanser riskini azaltmasıdır. Haftada 6 adet yumurta tüketmenin meme kanseri riskini yüzde 44 e kadar azalttığı bilinmektedir. Son yıllarda yumurta ile ilgili yapılan tüm bilimsel araştırmalar bu konuyu doğrular niteliktedir.

Hazmı kolaylaştırır 

Yumurtanın haşlanmış ve pişmiş sıcak halde daha kolay sindirildiği bilinmektedir. Yumurtanın faydaları arasında yer alan diğer bir özellik ise bağışıklığı güçlendirip vücudu hastalıklara karşı korumasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir